Kuraklık ve iklim değişikliğinin su yönetimi üzerine etkileri: Muğla ili örneği
Effects of drought and climate change on water management: The instance of Muğla province
- Tez No: 811072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ ÖZSALMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İklim değişikliği sorunu, 21. yüzyılda çevre yönetimi ve politikaları açısından dünyada en çok konuşulan ve tartışılan konulardan bir tanesidir. Literatürde ''küresorunu, dünyada yaşayan tüm canlıları tehdit eden bir felaket olarak nitelendirebilmektedir. Türkiye'nin karmaşık iklim yapısına sahip bir ülke olması, ülkemizi iklim değişikliğinden en fazla olumsuz olarak etkilenecek ülkelerden biri haline getirmiştir. Türkiye, engebeli ve yükselti farklılıkları ile coğrafi özelliklerinden kaynaklı olarak, farklı bölgelerinde farklı biçimde iklim değişikliğinin etkisini hissedecektir. Diğer yandan su, ekosistem, insan hayatı ve tüm canlılar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Suya olan bağımlılık dünya var oldukça devam edecek ve değeri hiç azalmayacaktır. İklim değişikliği sürecinden de su kaynakları büyük ölçekte etkilenmektedir. Bu çalışma ile iklim değişikliğinin, çevre sorunlarının artışı sonucunda nasıl bir çevre krizine dönüştüğü, Muğla ili araştırma sahası olarak örnek seçilerek anlatılacaktır. Muğla ilinin mevcut su kaynakları, bu çalışmanın önemini artırmaktadır. Bugün artık bütün bilimsel veriler ışığında hem küresel ölçekte hem de Türkiye için su krizinin yaşanacağı gerçeği gün yüzüne çıkmıştır. Bu çalışma ile konu ülkemiz ölçeğinde bilgiler verildikten sonra özellikle Muğla ili üzerinden araştırılacaktır. Muğla ilinin su havza yönetimi, politikalar; mevcut ve beklenen sorunlar ayrıntılı olarak incelenecek ve çözüm önerileri belirtilecektir. Muğla, nüfusu bir milyonu aşmıştır ve kentteki turizm ve yüksek eğitim-öğretim faaliyetlerinin artışı da eklenince artık her açıdan dinamik ve kalabalık bir sel ısınma ve kuraklık'' ile ilişkilendirilen ve ''iklim krizi'' de denilen iklim değişikliği kenttir. Nüfus artış hızı da her sene artan Muğla ili, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler ışığında, Akdeniz ikliminde yer alıp mevsim normallerinin üzerinde ortalama sıcaklıklara sahip bir kenttir. Bu durum da kentte hızlı bir şekilde kuraklığı, su stresi, kuraklık stresi gibi iklim değişikliği sorunlarını getirmektedir. Bu çalışmada kaynak olarak, literatürde yer alan bilimsel çalışmalar yanında, kamu kurum ve kuruluşlarının resmi raporları, toplantıları ve verileri taranmıştır. Bu veriler ışığında bölgede yağışlardaki azalma sorunu, iklim değişikliği sürecinin yönetimi, paydaşların geleceğe ilişkin stratejik plan ve programları ile değerlendirmelerimize yer verilecektir. İklim değişikliğinin Muğla ilindeki su kaynaklarında nasıl bir değişiklik getireceği yanında iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkileri, kurumsal, toplumsal ve çevresel yönleri ile de tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The issue of climate change is one of the most talked and debated issues in the world in terms of environmental management and policies in the 21st century. The issue of climate change, which is associated with“global warming and drought”and also called“climate crisis”in the literature, can be described as a disaster that threatens all living things in the world. The fact that Türkiye is a country with a complex climate structure has made our country one of the countries that will be adversely affected by climate change. Türkiye will feel the impact of climate change differently in its different regions due to its rugged and altitude differences and geographical features. On the other hand, water is an indispensable resource for the ecosystem, human life and all living things. The dependence on water will continue as long as the world exists, and its value will never decrease. Water resources are also affected on a large scale by the climate change process. In this study, it will be explained how the climate change has turned into an environmental crisis as a result of the increase in environmental problems, by choosing the province of Muğla as an example. The existing water resources of Muğla province increase the importance of this study. Today, in the light of all scientific data, the fact that there will be a water crisis both on a global scale and for Türkiye has come to light. With this study, after the information is given on the scale of our country, it will be investigated especially through the province of Muğla. Watershed management of Muğla province, policies; current and expected problems will be examined in detail and suggested solutions. Muğla's population has exceeded one million and when the increase in tourism and higher education activities in the city is added, it is now a dynamic and crowded city in every respect. Muğla province, whose population growth rate increases every year, is a city in the Mediterranean climate with average temperatures above seasonal normals, in the light of the information received from the Turkish State Meteorological Service. This situation brings climate change issues such as drought, water stress, drought stress in the city rapidly. In this study, formal reports, meetings and data of public institutions and organizations were scanned, as well as scientific studies in the literature. In the light of these data, the problem of decrease in precipitation in the region, the management of the climate change process, the strategic plans and programs of the stakeholders and our evaluations will be included. In addition to how climate change will bring about a change in water resources in Muğla, the effects of climate change on water resources will also be discussed in terms of institutional, social and environmental aspects.