Türkiye'de düzenlenen ilk büyük uluslararası spor organizasyonu: 1935 Balkan Oyunları
The first international sports event organized in Turkey: 1935 Balkan Games
- Tez No: 811075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TOLGA ŞİNOFOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı; Balkan Birliği'nin oluşturulmasının ardından, kendi içlerinde kurmuş oldukları siyasi ilişkilerde nasıl bir dinamiğin hakim olduğunu, karşılıklı güven oluşturma çabaları konusunda yapılan çalışmaları ve en önemlisi sporun bir uzlaşı ve barış aracı olarak nasıl kullanıldığını irdelemektir. Yaşanan savaşlar Balkan ülkelerindeki kurulu düzeni sarsmış ve büyük siyasi değişikliklere yol açmıştır. Bu değişiklikler sonucunda gelişen yeni koşullara uyum sağlamaya çalışan topluluklar, farklı yollar arama çabasına girmiş ve ikili ilişkilerin düzeltilmesi adına yapılan en büyük faaliyet sportif etkinlikler olmuştur. Bu hususta; Balkanlarda en popüler hale gelen ve tam bir etkileşim kurma alanına dönüşen sportif etkinlik, Balkan Oyunları olmuştur. Balkan Oyunları'nın kuruluş sürecinde; Balkan devletleri arasındaki diplomatik ilişkiler, 1929'dan 1935'e kadar yapılan ekonomik ve siyasi antlaşmalar, Balkan Konferansları ve Balkan Paktı karşılaştırmalı olarak detaylıca incelenmiş ve oyunlar, spor ile siyaset arasında iki yönlü bir ilişkiyi takip etmiştir. Türkiye, diğer spor branşlarında olduğu gibi atletizm branşında da başarılar elde etmek istemiş ancak Balkan Oyunları serüveni umut ettiği şekilde ilerleyememiştir. Bütün bunlara rağmen Türkiye'nin Balkan Oyunların'daki en önemli yeri 1935 Oyunları olmuştur. Organizasyonun Türkiye'ye emanet edilmesi, ülkenin tanınması ve sporun ülkedeki bilinirliğinin artması bakımından oldukça önem teşkil etmiştir. Balkanlardaki gelişim için oldukça önemli olan Balkan Oyunları, Balkan konferansları ile aynı zamanlarda düzenlenmeye çalışılmış, böylece oyunlar ile siyasi faaliyetler eş güdümlü ilerlemiştir. Birbirine paralellik göstererek ilerleyen bu iki faaliyet, zamanla beklentileri karşılamamaya başlamış ve Balkan Paktı olması gerektiği gibi yürütülememiştir. Yine de Balkan Oyunları; toplumlar arası iyilik, barış ve birlik bilincinin oluşmasında büyük bi rol oynamış, Balkan milletlerinin birbirini yakından tanıyabilmesi, dostluk ilişkileri çerçevesinde ülker arası anlaşmazlıkları ortadan kaldırması konusunda bir araç haline gelmiş, barış ve uzlaşmanın sembolü olarak varlığını günümüze kadar sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study after the formation of the Balkan Union, it was necessary to examine what dynamics prevailed in the political relations countries established among themselves, efforts to build mutual trust, and most importantly, how sport was used as a means of reconciliation and peace. The wars experienced shook the established order in the Balkan countries and led to major political changes. Communities trying to adapt to the new conditions, created as a result of these changes, tried to find different ways to improve relations, and the biggest activities for this were sports events. In this respect; The sports event that became the most popular in the Balkans and turned into an area full of interaction was the Balkan Games. In the process of establishing the Balkan Games; Diplomatic relations between the Balkan states, economic and political agreements concluded from 1929 to 1935, the Balkan Conference and the Balkan Pact, were explored in detail, and the games followed the two-way relationship between sport and politics. As in other sports, Turkey wanted to achieve success in athletics, but in the adventure of the Balkan Games, it did not go as hoped. Despite all that, Turkey's most prominent place at the Balkan Games was the 1935 Games. Trusting the organization to Turkey was very important in terms of the recognition of the country and raising awareness of sports in the country in general. The Balkan Games, which are very important for events in the Balkans, tried to be organized simultaneously with the Balkan Conferences, so the games and political activities are organized in parallel. These two activities, which took place in parallel with each other, began to fall short of expectations over time and the Balkan Pact could not be implemented as it should have been. However, the Balkan Games played a major role in the formation of awareness of goodness, peace and unity among societies, and became a means of connecting Balkan nations, eliminating conflicts between states within the framework of friendly relations, and they have preserved their existence as a symbol of peace and reconciliation to this day.