Attitudes of elementary-level and secondary-level teachers toward students withdisabilities
İlköğretim ve ortaöğretimde görev yapan öğretmenlerin engelli öğrencilere karşı tutumları
- Tez No: 811076
- Danışmanlar: PROF. DR. MARIE KRASKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Auburn University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın amacı, Amerika Birleşik Devletleri'nde güneydeki bir eyalette çalışan öğretmenlerin engelli öğrencilere yönelik tutumlarını araştırmaktır. Cinsiyet, yaş, deneyim, öğretim yapılan sınıf düzeyi, engelli bireylerle temasın kapsamı, öğretmenlerin engelli öğrencilere eğitim verme konusunda herhangi bir eğitim alıp almadıkları, öğretmenlerin kendi uzmanlık düzeylerine yönelik algıları gibi değişkenler, öğretmen tutumlarının yordayıcısı olmaları açısından incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda, araştırmacı Alabama'da bir ortaokul ve bir lise düzeyinde okul seçmiştir. Bu okullardaki öğretmenlerden bu çalışmaya katılmaları istenmiş ve 84 öğretmen demografik bilgi formunu ve“Engelli Öğrencilere Hizmet Vermeye İlişkin Öğretmen Tutumları Anketi”ni içeren anket formlarını doldurmayı kabul etmiştir. Araştırmanın sonuçları açısından öğretmenlerin engelli öğrencilere yönelik tutumları çoğunlukla olumlu bulunmuştur. Anket sonuçlarının ortalama puanlarının ve standart sapmalarının incelenmesi göstermiştir ki; kadın öğretmenler, yaşlı öğretmenler, ilkokul öğretmenleri ve engelli öğrencilere öğretmenlik ile ilgili eğitim alan öğretmenler değişkenler içinde diğer kategorilere göre daha yüksek puanlar almıştır. Çoklu doğrusal regresyon yöntemi istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar vermemiştir; bu, cinsiyet, yaş, yılların deneyimi, öğretilen sınıf düzeyi, engelli bireylerle temasın kapsamı, öğretmenlerin engelli öğrencilere öğretme konusunda herhangi bir eğitim alıp almadıkları ve öğretmenlerin kendi uzmanlık düzeylerine yönelik algılarının engelli öğrencilere yönelik tutumların iyi bir göstergesi olmadığı anlamına gelir. Yaş değişkeni, tek başına düşünüldüğünde tutumların istatistiksel olarak anlamlı bir yordayıcısı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to explore teachers' attitudes toward students with disabilities in the southeastern United States. Variables such as gender, age, years of experience, grade level taught, extent of contact with individuals with disabilities, whether or not teachers have received any training about teaching students with disabilities, and teachers' perceptions toward their own level of expertise were explored in terms of how they were good predictors of teacher attitudes. For the purpose of this study, the researcher selected one elementary-level school and one secondary-level school in Alabama. Teachers in those schools were asked to participate in this study and 84 teachers agreed to complete survey forms which includes demographic information sheet, and“A Survey of Teacher Attitudes Relative to Serving Students with Disabilities”.In terms of the results of the study, teachers' attitudes toward students with disabilities were mostly positive. Exploration of the mean scores and standard deviationof the survey results showed that; female teachers, older teachers, elementary school teachers, and teachers who received training related to teaching students with disabilities had received higher scores than the other categories within the variables. Multiple linear regression method did not yield statistically significant results which means that gender, age, years of experience, grade level taught, extent of contact with individuals with disabilities, whether or not teachers have received any training about teaching students with disabilities, and teachers' perceptions toward their own level of expertise were not good predictors of the attitudes toward students with disabilities. The age variable was statistically significant predictor of attitudes when considered by itself.