Mistisizm ışığında Molla Sadrâ'nın Tanrı anlayışı üzerine bir inceleme
A study on Molla Sadra's understandi̇ng of God in the light of mysticism
  1. Tez No: 811172
  2. Yazar: ELİF DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYAEDDİN KIRBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Molla Sadrâ'ya göre Tanrı, bilen, her şeyi kuşatan ve kulları üzerinde kahredici güce sahip bir varlıktır. Tanrı'nın varlığı herhangi bir şeye bağlı değildir, onun varlığı kendisidir. O, mutlak varlıktır. Tanrı, bir nitelikle nitelendirilemez, bir vasıfla vasıflandırılamaz ve bir tanımla tanımlanamazdır. O, bir kanıtla tanınmayıp, bir ölçüyle ölçülemezdir. Tüm bunların aksine Tanrı, nuru ile her nur ve gölgeyi görünür kıldığı gibi hayatı ile de her şeyi diri kılmaktadır. Çünkü o, her şeyin üzerine delildir (Sadrâ, 2017a: 101). Fakat Molla Sadrâ'ya göre Tanrı'yı anlamanın ve ona ulaşmanın imkânı ve yöntemi vardır. Tanrı'ya ulaşma ve onu tecrübe etme noktasındaki sınırlılıklar karşısında Tanrı'nın anlaşılabilmesi için içsel bir yoğunlaşma gerekmektedir. Bu doğrultuda Molla Sadrâ'nın Tanrı anlayışının mistisizm ile olan bağı ise mistisizmin, Tanrı ile içten ve kişisel bir bağ kurma olarak tanımlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Molla Sadrâ'nın Tanrı anlayışını açıklamak ve Tanrı kavramının mistisizm ya da tasavvuf bağı ile kavranabilir olduğu gözler önüne serilerek, özgün bir çalışma ortaya koymaktır. Tüm bunların yapılabilmesi için, onun Âriflerin İksiri, Arş'a Ait Hikmetler, Cahiliye Putlarını Kırmak, İlahi Tecelliler, Metafiziğe Giriş: Kitâbü'l Meşâ'ir ve Kalbin Uyanışı adlı yapıtları temel alınmakta ve faydalanılmaktadır. Dolayısıyla bu eserlerde Molla Sadrâ'nın Tanrı anlayışı çeşitli kavram ve sıfatlar üzerinden anlatılmaya çalışılmaktadır. Bu kavram ve sıfatlar ise onun Tanrı anlayışının, mistik tecrübe ile irdelenmesi noktasında bir nevi taşıyıcı sütun mahiyetini taşımaktadırlar.
Özet (Çeviri)
According to Molla Sadrā, God is all-knowing, all-encompassing, and all-powerful over God's servants is an entity. God's existence does not depend on anything, it is God's existence itself. God is absolute being. God cannot be characterized by a quality, qualified by an attribute, and is indefinable by definition. God is unrecognizable by a proof, unmeasurable by a measure. All of this On the contrary, God makes every light and shadow visible with God's light and makes everything alive with God's life, makes it possible. Because God is the proof over everything (Sadrā, 2017a: 101). However, according to Mollā Sadrā, there is a possibility and method to understand and reach God. The way to reach God In the face of the limitations in experiencing God, it is necessary to find an inner understanding of God in order to understand him. concentration is required. In this direction, Molla Sadrā's conception of God is related to mysticism, is that mysticism is defined as an intimate and personal connection with God is due to. The aim of this study is to explain Mullā Sadrā's understanding of God and It is revealed that the concept of God can be grasped through mysticism or mysticism is to put forward an original work. In order for all this to be done, it is necessary for the Elixir, Wisdoms of the Throne, Breaking the Idols of Jahiliyya, Divine Manifestations, Introduction to Metaphysics: Kitāb al-Mashā'ir and The Awakening of the Heart. Therefore, in these works, Molla Sadrā's understanding of God is based on various concepts and attributes is being tried to be explained. These concepts and attributes, on the other hand, are part of his understanding of God, his mystical experience and the way in which they are examined, they are a kind of supporting pillar.