Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracının temerrüdü ve sonuçları
Tenant's default and consequences in housing and workplace leases
  1. Tez No: 811171
  2. Yazar: AYSUN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kira sözleşmeleri uygulamada en çok karşılaşılan sözleşme türlerinden biri olup özellikle konut ve çatılı işyeri kiralarına ilişkin uyuşmazlıklarla sık sık karşılaşılmaktadır. Kanun koyucunun kiracıyı korumaya yönelik yaklaşımı yanında kiracının borçlarını da eksiksiz yerine getirmesi beklenmektedir. Kiracı, en temel borcu olan kira bedeli borcunu zamanında ve doğru şekilde ifa etmemesi halinde temerrüde düşmüş olacaktır. Türk Borçlar Kanununda konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleri için kiracının temerrüdü halinde başvurulabilecek TBK m. 315 ve TBK m. 352/2 olmak üzere iki hüküm mevcuttur. Bu bağlamda çalışmada TBK m. 315 ve TBK m. 352/2 hükümleri çerçevesinde kiracının temerrüt hali ve buna bağlı olarak meydana gelen sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rental contracts are one of the most common types of contracts in practice, and disputes are frequently encountered, especially regarding contracts regarding residence and workplace leases. In addition to the approach of the legislator to protect the tenant, the tenant is expected to fulfill his obligations completely. If the lessee does not fulfill his most basic debt, the rent debt, on time and correctly, he will be in default. There are two provisions in the Turkish Code of Obligations, Article 315 of TCO and Article 352/2 of TCO, which can be applied in case of default by the lessee for contracts regarding residence and workplace leases. In this context, the lessee's default status and the consequences arising from it were examined within the framework of the provisions of Article 315 of TCO and Article 352/2 of TCO.