Sembolist resim sanatında portre analizi
Symbolism: An analysis of portrait painting
  1. Tez No: 635716
  2. Yazar: İNSEL KANCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ARTAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sanat tarihinde neredeyse her dönem karşımıza çıkan portre resmi, bu çalışmada Eski Mısır tarihi portre resim anlayışından başlayarak portre resim sanatının tarih öncesi oluşum sürecini ve tarih sonrası süreçleri görsel örnekler üzerinden kronolojik sıralamayla ele alınmıştır. Eski Mısır Sanatı, Antik Yunan Sanatı, Roma Sanatı ve Uygur sanatının portre anlayışları üzerinde durulmuştur. Portre resim sanatının oluşum ve gelişim süreci Rönesans öncesi ve sonrası olmak üzere iki ana başlık altında toplanmıştır. Portre resim anlayışlarının dönemsel ve bireysel olarak değişimler ve benzerlikler gösterdiği görülmüştür. Sembolist resimlerde etkileri sıklıkla görülen melankoli, mistisizm, tinsellik gibi konularla sembolizmin bağlantısı üzerinde durulmuştur. Sembolizmin özünü oluşturan bu başlıkların ışığında sembolist sanatçıların portre eserleri incelenmiştir. Bu tez çalışması eser-metin niteliği taşımaktadır. Bu nedenle metnin son bölümünde araştırmacının sembolizm etkisi altında yapmış olduğu kişisel portre çalışmaları ve bu çalışmalarla ilgili detaylı açıklamalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Portrait painting as a genre appears in almost every period in art history. In this study, formation and development of the portrait painting concept before and after Renaissance period has been studied by giving examples from Ancient Egypt, Ancient Greek, Roman, and Ancient Uyghur art. It has been observed that portrait art showed differences and similarities depending on the period and the artist. In addition, the effects of elements such as melancholia, mysticism, spirituality, which are frequently seen in symbolist paintings, and their relation to symbolistic paintings have been discussed in this research. This study includes the researcher's personal artwork. Thus, the last section of the research explains the influence of symbolism on their personal portrait paintings with detailed explanations.