Online hizmet uygulamalarında tüketici tercihleri üzerine bir araştırma
A research on consumer choices at online service application
  1. Tez No: 811184
  2. Yazar: GÖZDE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL HACIEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Teknolojinin gelişim göstermesi ile hayatımızda önemli yere sahip olan akıllı telefon, tablet gibi cihazlara uygun şekilde kodlanarak yazılan mobil uygulamalar yoluyla tüketiciler, birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Bu cihazlar sayesinde; eğitim, sağlık, turizm, alışveriş, gibi çeşitli online hizmetlerden faydalanmak mümkün hale gelmiştir. Mobil uygulamalar firmaların rekabet avantajı elde etmesi ve pazarda başarı yakalamasına yardımcı olmaktadır. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmesi, neredeyse tüm ihtiyaçlarını online yollarla karşılamasını beraberinde getirmiştir.Kişisel bakım ve kozmetik ürünler satan markalara ait mobil uygulamalar için sektör özelinde araştırma yapılmaması ve işletmelerin pazarda rekabet avantajı sağlamasına yardımcı olmak, tüketicilerin mobil uygulama kullanım niyetlerini etkileyen faktörlerin etkisini ölçmek amacıyla, çalışmada 392 katılımcının verdiği cevaplar değerlendirilmiş, likert ölçeği kullanılarak oluşturulmuş anket formunda mobil uygulama kullanımlarına etkisi olduğu düşünülen bağımlı ve bağımsız değişkenleri içeren ifadelere yer verilmiştir. SPSS 26 programı ile cevaplar değerlendirilmiştir. Geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinin ardından hipotez testleri için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda modelde yer alan bağımsız değişkenlerden algılanan bilgi kalitesinin uygulamayı kullanım niyetine en fazla etki eden değişken olduğu, algılanan sistem kalitesi ve algılanan fayda değişkenlerinin mobil uygulama kullanımlarına etkisi olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, mobile applications developed specifically for devices such as smartphones and tablets have become essential in our lives. These applications cater to various consumer needs, enabling access to online services such as education, healthcare, tourism, and shopping. Mobile applications assist companies in gaining a competitive advantage and achieving success in the market. The shift in consumer shopping habits towards meeting almost all their needs online has emphasized the significance of mobile applications. However, there is a lack of sector-specific research on mobile applications related to brands selling personal care and cosmetic products, hindering businesses from obtaining a competitive advantage in the market. Therefore, this study aims to evaluate the impact of factors influencing consumers' intentions to use mobile applications and help businesses gain a competitive advantage. The study analyzed responses from 392 participants using a Likert scale-based survey form containing statements related to dependent and independent variables believed to influence mobile application usage. The collected data was evaluated using SPSS 26 software, followed by validity and reliability analyses. Multiple regression analysis was conducted to test the hypotheses. The research findings indicate that among the independent variables in the model, perceived information quality has the greatest impact on the intention to use the application, while perceived system quality and perceived benefits have no significant effect on mobile application usage.