Hemodiyaliz hastalarında demir parametrelerinin kas gücü ve kas elastisitesi ile hastaların fonksiyonel kapasiteleri üzerine etkisi
The effects of iron parameters on muscle strength, muscle elasticity and functional capacity of haemodialysis patients
- Tez No: 811186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İç Hastalıkları, Nephrology, Radiology and Nuclear Medicine, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada hemodiyaliz (HD) hastalarında demir yükünün, kas gücü ve sertliği ile hastaların fonksiyonel kapasiteleri üzerine etkilerinin olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya en az 1 yıldır HD'e giren ≥18 yaş toplam 40 hasta alındı. Ferritin>700 ng/dl veya TSAT>40 olması demir fazlalığı olarak kabul edildi (Hasta grubu). Ferritin >100 ng/dl olan erişkin hastalar kontrol grubu olarak alındı. Hastalarda dinamometre kullanılarak dominant dirsek fleksiyon kas gücü (biceps) ve bilateral diz ekstansiyon kas gücü (quadriceps) ölçüldü. Ultrasound elastografi ile ARFI yöntemi kullanılarak kas SWV ölçümleri yapıldı. Fonksiyonel performansın değerlendirilmesinde 50 metre yürüme testi kullanıldı. Sonuçlar IBM SPSS V23 ve IBM AMOS V24 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effects of iron load on muscle strength, stiffness, and the functional capacity of hemodialysis (HD) patients. Materials and Methods: 40 patients aged ≥18 years who had been on HD for at least one year were included in the study. Ferritin>700 ng/dl or TSAT>40 was considered iron overload (Patient group). Adult patients with ferritin >100 ng/dl were included as a control group. Dominant elbow flexion muscle strength (biceps) and bilateral knee extension muscle strength (quadriceps) were measured using a dynamometer. Muscle SWV was measured with ultrasound elastography using the ARFI method. The 50-meter walking test was used to evaluate functional performance. The results were analyzed with IBM SPSS V23 and IBM AMOS V24. Results: There were differences between the patient and control groups in terms of age (51.05 ± 15.45 years vs. 62.06 ± 11.21 years; p=0.016), HD duration (4.23 ± 2.94 years vs. 6.64 ± 3.74 years; p=0.037), ferritin level (284.41 ± 106.52 ng/ml vs.