Okul öncesi öğretmenlerinin okul dışı öğrenme yaklaşımına ve uygulamaya ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of pre-school teachers' opinions on the approach and application to out of school learning
  1. Tez No: 811187
  2. Yazar: KEVSER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Okul öncesi dönem; merak, keşfetme arzusu ve öğrenmenin en yoğun olduğu dönemlerden biridir. Son yıllarda bu bileşenlerin karşılanabilmesi, öğretim ortamlarının dört duvarın ötesine taşınması gerekliliğini doğurmuştur. Araştırmanın amacı okul öncesi eğitimde okul dışı öğrenme faaliyetlerinin planlanma ve uygulanması açısından var olan durumu saptamak ve okul öncesi öğretmenlerinin okul dışı öğrenme yaklaşımına yönelik tutum, davranış ve görüşlerini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Bu amaçla nitel bir araştırma yöntemi olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Anakara ili merkez ilçelerinde görev yapan 13 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcı öğretmenler, amaçlı örnekleme türlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamlarını belirli bir amaca yönelik kavram ve kazanımlarla ilişkili olarak kullandıkları ortaya çıkmıştır. Okul dışı öğrenme ortamına karar verirken katılımcılar tarafından öncelikle ortamın çocuğa uygunluğu ve öğretim sürecine katkısı ön planda tutulmuş, hava koşulları ve ortamda rehberin bulunması da belirleyici olarak görülmüştür. Okul dışı öğrenmeye ilişkin gidilen ortamda sınıf hâkimiyetinin zorlaşması ve güvenlik riskleri en fazla karşılaşılan güçlükler olarak görülmüştür. Gelişim alanlarına yönelik çeşitli beceri ve değerlerin geliştirilmesi ile öğretim sürecine olan katkıları açısından okul dışı öğrenmeyi sıklıkla kullanan katılımcı öğretmenlerin en çok tarihi ve kültürel alanları tercih ettikleri tespit edilmiştir. Okul dışı öğrenme ortamlarına ulaşım ve giriş ücretinin ödenekle desteklenen bütçe kalemlerinden veya yerel yönetimlerce karşılanması, çocuk dostu şehirlerin daha çok ön plana çıkarılması ve resmî işlemlerde öğretmenlerin okul idarelerince desteklenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preschool period; It is one of the most intense periods of curiosity, desire to explore and learning. In recent years, meeting these components has led to the necessity of moving the teaching environments beyond the four walls. The aim of this research is to determine the current situation in terms of planning and implementation of out-of-school learning activities in preschool education and to reveal the factors affecting the attitudes, behaviors and opinions of preschool teachers towards out-of-school learning approach. For this purpose, a case study, which is a qualitative research method, was used. The study group of the research consists of 13 pre-school teachers working in the central districts of the mainland province. Participating teachers were determined by the maximum diversity sampling method, one of the purposive sampling types. The data obtained as a result of face-to-face interviews with a semi-structured interview form were analyzed using the content analysis method. As a result of the research, it was revealed that preschool teachers use out-of-school learning environments in relation to concepts and acquisitions for a specific purpose. While deciding on the out-of-school learning environment, the suitability of the environment for the child and its contribution to the teaching process were prioritized by the participants, and the weather conditions and the presence of a guide in the environment were also seen as determining factors. Difficulty in classroom dominance and security risks were seen as the most encountered difficulties in the environment of out-of-school learning. It has been determined that participatory teachers, who frequently use out-of-school learning in terms of developing various skills and values for development areas and their contribution to the teaching process, prefer historical and cultural areas the most. It has been concluded that transportation and entrance fees to out-of-school learning environments should be covered by budget items supported by appropriations or by local governments, child-friendly cities should be emphasized more, and teachers should be supported by school administrations in official transactions.