Arazi toplulaştırma projelerinin arazi kullanım ve arazi örtüsü zamansal değişim üzerine etkisi
The effect of land consolidation projects on land use and land cover temporal change
  1. Tez No: 811188
  2. Yazar: BERFU ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE KİRMİKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Arazi toplulaştırma projeleri arazi parçalılığının ve dağınıklığının giderilmesi, şekillerinin düzeltilmesi, çiftçinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve diğer hizmetlerin araziye ulaştırılması gibi yapısal önlemlerin alınması bunun sonucunda da daha az zaman, daha az işgücü ve sermaye kullanımı sağlamak ve üretimde verimliliği arttırmak için yürütülen çalışmalardır. Tarımsal alanda verimliliği arttırmak için birçok ülkede arazi toplulaştırma projeleri gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde arazi toplulaştırma çalışmaları bazı bölgelerde ve belirli içeriklerle yürütülmektedir. Bu çalışmaların yürütülmesi ve tamamlanması zor ve zaman alıcı bir süreçtedir. Uzaktan algılama (UA) teknolojisi ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) toplulaştırma projelerinde süreç yönetimi yönünden, bu alanda çalışma gerçekleştiren kullanıcılara hızlı ve kolay bir imkan sağlamaktadır. Arazi kullanım durumu ve arazi örtüsü zamansal değişimleri arazi toplulaştırma projelerinin planlama aşamasında önemli verilerdir. Uzaktan algılama teknikleriyle bu verilerin analiz edilebilmesi bu çalışmanın hedefini oluşturmaktadır. Çalışmada Google Earth Pro'dan elde edilen uydu görüntülerinden yararlanılarak Netcad/Analist teknolojisinin uzaktan algılama fonksiyonları ile Kocaeli- Derince İlçesi Tahtalı Mahallesi AT ve TİGH Projesi örneğinin proje sahası içerisindeki 1985-2010 ve 2022 yılları uydu görüntüleri kullanılarak arazi kullanım ve arazi örtüsü zamansal değişim üzerine etkisi analiz edilmiştir. Çalışmada iş akış modeli Netcad/Analist' in yeteneklerinden faydalanılarak oluşturulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen bilgiler ile arazi toplulaştırma öncesi ve sonrası arazi kullanım durumu ve arazi örtüsü zamansal değişim uzaktan algılama teknolojisi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Böylece yeni proje alanlarında arazi toplulaştırma projelerinin olası etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Land consolidation projects are the efforts carried out to eliminate the fragmentation and dispersion of the land, to correct its shapes, to improve the working conditions of the farmers and to deliver other services to the land, and as a result, to provide less time, less labor and capital use and to increase productivity in production. Land consolidation projects are carried out in many countries to increase agricultural productivity. In our country, land consolidation studies are carried out in some regions and with certain contents. Carrying out and completing these studies is a difficult and time-consuming process. Remote sensing technology and geographic information systems provide a quick and easy opportunity for users working in this field in terms of process management in consolidation projects. Land use situation and time changes in land cover are important data in the planning phase of land consolidation projects. The ability to analyze these data with remote sensing techniques is the goal of this study. In the study, the effect of Netcad/Analyst technology on land use and land cover temporal change was analyzed by using satellite images obtained from Google Earth Pro with remote sensing functions and satellite images of 1985-2010 and 2022 in the project area of Kocaeli-Derince District Tahtalı Neighborhood EC and TİGH Project. In the study, the workflow model was created by using the capabilities of Netcad / Analyst. The information obtained as a result of this study was compared by using remote sensing technology before land consolidation projects and the effect of land use situation and land cover on temporal change before and after land consolidation projects. Thus, the possible effects of land consolidation projects in new project areas have been revealed.