Osmangazi sulama kooperatifi sulama alanında sulama performansının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation performance in Osmangazi irrigation cooperative irrigation area
- Tez No: 811192
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE TÜLİN AKKAYA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Bursa ilinde yer alan, Osmangazi Sulama Kooperatifi'nin sulama sahasında, 2018-2022 yıllarındaki sulama performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Bursa Ovası YAS pompaj sulama tesisini oluşturan kuyular ve pompaj üniteleri de analiz edilmiş, her bir birimdeki sorunlar tartışılmış ve suyun israf olmadan çiftçilere yeterli bir şekilde verilmesi için çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Sulama alanı 1600 ha olan kooperatifin, 2018 ve 2022 yıllarındaki sulama ortalaması %70,16'dır. Sulama sahası şehrin ortasında kalmasına rağmen sulama oranının yüksek olması, bu alanın korunması gerektiğini göstermektedir. Tek kaynağı yeraltı suyu ve en önemli gideri elektrik ücreti olan Osmangazi Sulama Kooperatifi'nin, suyu israf etmeden ve elektriği de minimum oranda tüketerek, çiftçilere en verimli şekilde suyu ulaştırması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the irrigation performance in the irrigation field of Osmangazi Irrigation Cooperative, located in Bursa, in the years 2018-2022. In addition, the wells and pumping units that make up the Bursa Plain YAS pumped irrigation facility were also analyzed, the problems in each unit were discussed, and solution suggestions were tried to be presented to provide the farmers with sufficient water without wasting water. The irrigation area of the cooperative, which has an irrigation area of 1600 ha, is 70.16% in 2018 and 2022. Although the irrigation area is in the middle of the city, the high rate of irrigation indicates that this area should be protected. Osmangazi Irrigation Cooperative, whose sole source is groundwater and its most important expense is electricity, needs to deliver water to farmers in the most efficient way, without wasting water and consuming electricity at a minimum rate.