Disk tipi asenkron motor tasarımı ve parametrelerinin tayini
Disk type induction motor design and parameters determination
- Tez No: 6029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
DİSK TIPI ASENKRON MOTOR TASARIMI VE PARAMETRELERİNİN TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Osman Ayhan ERDEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1989 ÖZ Bu çalışmada, klasik asenkron motorlardan stator-rotor nüve şekilleri bakımından farklı olan“Disk asenkron motor”tasarlan mış ve prototipi gerçekleştirilmiştir. Prototipi gerçekleştirilen disk asenkron motorun performans ve parametrelerinin hesaplanmasında klasik asenkron motor teori ve kavramlarından yararlanılmıştır. Bu motorlarda; manyetik kuvvet hatları, rotor dönme eksenine dik olarak açılan ankuşlara yerleştirilen sargılarla aynı eksene paralel hale getirilmiştir. Klasik asenk ron motorlarda güç; rotor yüzeyinin, dolayısıyla rotor çap ve uzunluğunun büyütülmesiyle artırılmaktadır. Rotor uzunlusunun büyütülmesi ise merkezkaç kuvvetlerini artırmaktadır. Disk motorda gücün artırılması; stator-rotor nüve dış çaplarının büyütülmesi ile yapılarak merkezkaç kuvvetler minimize edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada: aynı.mil üzerine değişik sayıda stator- rotor nüvesi ilave edilerek yük değişimlerine göre motor güçlerinin değiştirilebilmesi sağlanmıştır. Yapılan deneylerde disk asenkron motorun düşük kalkış akımı ve düşük moment sağladıgı görülmüş ve bu özellimi ile pompa ve fan gibi yükler için uygun olabileceği sonucuna varılmıştır. II
Özet (Çeviri)
DISK TYPE INDUCTION MOTOR DESIGN AND PARAMETERS DETERMINATION (M.Sc.Thesis) Osman Ayhan ERDEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1989 ABSTRACT In this study, a disk asynchronous motor which has a different stator-rotor core structure than classical asynchronous motors, had been designed and it's prototype has been performed. In the calculation of performance and parameters, classical asynchronous motor theory and concepts had been used in these motors, the stator coils concepts had been placed on slots which are perpendicular to the rotor rotation axis and the magnetic force lines had been done parallel to the same axis. In the classical asynchronous motors, power can be increased by increasing the rotor surface which is depend an the rotor length and diameter. The increment of rotor length increases the centrifugal forces. By increasing stator-rotor core outside diameters, it has been aimed to increase disk motor power and to minimize centrifugal forces. In this study, motor powers had been changed using different loads which was obtained using different stator-rotor cores. In the experiments, it has been observed that, disc asynchronous motor supplies low starting current and low moment and it has been concluded that, this motor is suitable for pumps and fans. Ill