Madenşehri (Konya-Karaman) doğusundaki ponzataşının hafif beton üretiminde kullanabilirliğinin araştırılması
The Investigation of utilization possibility east-Madenşehri (Konya-Karaman) pumice stone as light weight concrete product
- Tez No: 3382
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ill MADENŞEHİRİ (KONYA-KARAMAN) DO?USUNDAKİ PONZATAŞININ HAFİF BETON ÜRETİMİNDE KULLANILABİLİRLİ?İNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Osman ŞİMŞEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1987 ÖZET Konya-Karaman Madenşehiri doğusundaki depolardan TS 707' ye uygun olarak alınan hafif agrega örnekleri üzerinde TS 1114' de öngörülen; Agreganın granülometrisi, birim ağırlığı, organik madde miktarı, ince madde miktarı, su emme oranı, kızdırma kaybı ve birim hacim ağırlığı deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları Standard değerlere uygun, bu değerlere göre hafif beton üretiminde kullanılabilir özelliktedir. İncelenen ponzataşı ile TS 2511 'e göre taşıyıcı özellikte uygun karışım oranlarından, hafif beton elde edilmiştir. Maliyeti düşürmek ve basınç mukavemetini artırmak amacıyla, katkı maddesi olarak Soma B Termik santralı uçucu külü kullanılmıştır. Uçucu kül ile değişik oranlarda; Çimento / uçucu kül, İnce agrega / uçucu kül ve ince agrega ile çimento / uçucu kül karışımlarıyla, 15 x 15 x 15 cm.lik küp beton numuneleri dökül müştür. Değişik oranlarla elde edilen hafif betonlardan en uygum basınç dayanımı 175 kN / m2, birim ağırlığı 16,80 kN / m3 olan % 35 ince agrega / uçucu kül oranlı karışımdan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV THE INVESTIGATION OF UTILIZATION POSSIBILITY EAST- MADENŞEHIRI (KONYA - KARAMAN ) PUMICE STONE AS LIGHT WEIGHT CONCRETE PRODUCT (M.Sc. Thesis) Osman ŞİMŞEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 1987 ABSTRACT Light pumice stone aggregates have been collected from the eastern zone of Madenşehiri (Konya - Karaman) and based on the Turkish Standard No 1114 criterias following tests have been realised on the samples: Unit weight, organik matter content, fine matter content, water suction ratio, heating loss and unit volum weight. As the test results match very well with the standard's criteries, these material can be easily used as the aggregate of concrete. These tested aggregates of pumice stone have good results as the beam made of light concrete according to TS 2511. To reduce the costs and to increase the strenght of compressive stress, Soma B power plant ash has been used as additive material. Using different percentage of light ash with cement / ash, fine aggregate / ash, and fine aggregates with cement and ash mixture, sample cube cement blocks of 15 x 15 x 15 centimeterswere poured. The most suitable light concrete obtained from these mixtures of 35% fine aggregates / light ash showed the following properties of 175 kN / m2 compressive strength; 16,80 kN / m3unit weight.