Pandemi döneminde evden çalışma ile yabancılaşma, depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between alienation, depression, and anxiety with home-based work during the pandemic
  1. Tez No: 811250
  2. Yazar: DENİZ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapılan çalışmada pandemi dönemiyle beraber birçok çalışanın geçmiş olduğu evden çalışma modelinin getirmiş olduğu dezavantajlar incelenmiş, evden çalışma ile yabancılaşma, depresyon ve anksiyete arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada Yabancılaşma ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcıların 309'u kadın, 91'i erkeklerden oluşmakta olup yüzde 67'si bekar, yüzde 33'ü evlidir. Katılımcıların yüzde 54'ü haftanın en az bir günü evden çalışmaktadır. Katılımcıların yaklaşık yüzde 59' u evlerinde 0-2 kişi ile kalmaktadır. Elde edilen veriler Pearson Korelasyon Analizi, T-Testi ve ANOVA analizleri doğrultusunda incelenmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda doğrultusunda evden çalışma ile yabancılaşma, depresyon ve anksiyete arasında düşük kuvvette negatif yönlü bir ilişki olduğu; yabancılaşma ile depresyon ve anksiyete arasında orta düzey ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Cinsiyete göre karşılaştırma yapıldığında kadınların güçsüzlük ve topluma yabancılaşma düzeyleri ile anksiyete düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek çıkmıştır. Medeni duruma göre yapılan karşılaştırmada ise anlamlı bir fark bulunmamıştır. Evden çalışma durumuna göre yapılan karşılaştırmada ise evden çalışmayanların yabancılaşma, depresyon ve anksiyete düzeyleri anlamlı bir şekilde evden çalışanlara göre daha yüksek çıktığı bulunmuştur. Evde yaşanılan kişi sayısına göre karşılaştırma yapıldığında sadece depresyon ve anksiyete düzeylerinde anlamlı bir fark olduğu, var olan farkın da evinde 0-2 kişi ile 6-8 kişi kalanlar arasında olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda evden çalışma süreci arttıkça yabancılaşma, depresyon ve anksiyete düzeylerinde azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the disadvantages of the remote work model, which many employees experienced during the pandemic period, were examined, and the relationship between remote work and alienation, depression, and anxiety was investigated. The correlational screening model was used in the research. The Alienation Scale, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Scale, and a demographic information form created by the researcher were used in the study. Of the participants, 309 were female and 91 were male, with 67% being single and 33% being married. Approximately 54% of the participants worked from home at least one day a week. About 59% of the participants lived with 0-2 people in their homes. The data obtained were analyzed using Pearson Correlation Analysis, T-Test, and ANOVA analyses. According to the results of the correlation analysis, a low-strength negative relationship was found between remote work and alienation, depression, and anxiety. Furthermore, a moderate and positive relationship was found between alienation and depression/anxiety. When compared by gender, women showed statistically significantly higher levels of weakness, social alienation, and anxiety. However, no significant differences were found between the marital status groups. When non-remote workers were compared to remote workers, non-remote workers showed significantly higher levels of alienation, depression, and anxiety. In terms of the number of people living at home, a significant difference was found only in the levels of depression and anxiety, with the difference being between those living with 0-2 people and those living with 6-8 people. As a result of the study, it was determined that as the duration of remote work increased, there was a decrease in levels of alienation, depression, and anxiety.