Accounting information systems and re-enginering of inventory system within MRPII (manufacturing resource planning) of on industrial company
Muhasebe bilgi sistemleri ve bir üretim şirketinin stok sisteminin MRPII (üretim kaynak planlama) ile yeniden yapılanması
- Tez No: 81127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, çağdaş işletmecilik alanında en önemli kavramlardan birisi olan, Yönetim Bilgi Sisteminin alt sistemi“Muhasebe Bilgi Sistemi”ile“Yeniden Yapılanma”kavramlarını incelemektir. Görüşüme göre, bu kavramlar Türkiye'de pek iyi anlaşılamamıştır. Özel sektörde bile, bu alana 90'lann ilk senelerine kadar ciddi bir yatırım yapılmamıştır. Çünkü muhasebe bilgi sisteminin ve sistemin yeniden yapılanmasının getireceği olası avantajlar ve onun doğuracağı sonuçlar şirket üst düzey yöneticileri. tarafından keşfedilememiştir. Son yıllarda, Türkiye'nin önde gelen holdingleri, Yönetim Bilgi Sistemi kurmaya yönelik proje grupları oluşturmuşlar ve her şirkette bir Yönetim Bilgi Sistemi departmanı kurmuşlardır. Bununla birlikte, gözlemlediğim kadarı ile Yönetim Bilgi Sistemi ile Muhasebe Bilgi Sisteminin alanları, uygulayıcılar tarafından, yapı ve şekil olarak aynı görülmektedir. Öte yandan çalıştığım konu üzerinde araştırmalar yaptığımda, bu konu üzerinde Türkiye'de çok az çalışma yapıldığını gördüm. Bu nedenlenden dolayı, bu çalışmanın ileriki çalışmalar için kaynak olarak iyi bir temel oluşturacağına inanıyorum. Ayrıca çalışmamda, Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanan“Üretim Kaynak Planlama”sistemimde vurguladım. Bu yüzden projemde, bir stok sisteminin yeniden yapılandırılmasını ve“Üretim Kaynak Planlama”sisteminin kurulmasını seçtim. Bunların dışında, yeniden yapılanma projelerini başarı ile gerçekleştiren ve Üretim Kaynak Planlama sistemlerini kullanan şirketlerin rekabet ortamında sağlayacağı avantaj landa inceledim MRP sistemleri günümüzün gelişmiş bilgi sistemlerinin önemli uygulamalarından biridir. İncelediğimiz XYZ şirketi beyaz eşya sektöründe önde gelen şirketlerden biri olmasına rağmen, günümüz koşullan içinde bilgi sistemleri özellikle üretim ve muhasebe açısından beklenen performansı verememektedir. Bu yüzden yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak yeniden yapılanma konusunda şirket yöneticilerinin bilgi altyapısında eksiklik olduğu görülmektedir. Örneğin, yönetim bilgi sistemi ile finansal bilgi sisteminin algılanmasmda(understanding) kanşıklıklar yaşanmaktadır. Yeniden yapılanmanın VIşirket yöneticilerine kabul ettirilebilmesi için bu bilgi eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Detaylı bir analiz yapıldığında, gerek XYZ üretim şirketinin kendi departmanları arasında (üretim planlama, muhasebe, satın alma ve satış vb), gerekse satıcıları ve XYZ ticaret şirketi ile arasında disiplinli bir koordinasyonun sağlanamaması sonucu gereksiz işyükü, insangücü ve maliyet artışı olduğu görülmüştür. Geçmiş senelerde şirket içinde yazılmış olan MRPI programının kullanılmasına rağmen, bu sorunun çözülemediği görülmüştür. Örnek şirkette önerdiğimiz yeniden yapılanma için çalışmamızda öncelikle mevcut sistemin eksiklikleri tespit edilmiştir. Bundan sonra yeniden yapılanma sürecinin şekli belirlenmiş, önerilecek sistem olarak da en uygun olanının MRP sistemlerinin en yeni ve entegre versiyonu olan MRPII olması düşünüldü. Çünkü MRPII sisteminin önemli özelliklerinden bir tanesi satın alma, stok, muhasebe ve üretim planlama gibi departmanların kullandığı modülleri birleştirmesi ve bu modülleri kendi aralarında iletişim kurarak doğru zamanda ve ihtiyacı karşılayan bilgi paylaşımımını sağlamasıdır. Kullanılan modül sayışma göre değişmekle beraber, büyük şirketlerde yaklaşık 1.5-2 sene alan MRPII sisteminin oturtulması projesinde XYZ şirketinin personelinin projeye inanmasının proje başarısında büyük rolü olduğu için, projenin maliyet analizi yapıldı ve görüldü ki 18 aylık projenin bitmesinden 14 ay sonra şirket proje maliyetini ödüyordu(payback). Bunu sağlayan, MRPII sisteminin basan ile çalışması halinde stok, satmalına ve direkt işçilik başta olmak üzere maliyetlerdeki düşüş ve alıcıların taleplerini daha hızlı karşılama sayesinde satış gelirlerindeki yükselmeydi. Kanaatimizce, bu tür büyük ölçekli yeniden yapılanma işlemleri, yüksek maliyetleri, uzun sürmeleri ve geniş insan gücü gerektirmelere sebebi ile ancak büyük şirketler tarafından uygulanabilir. Maliyetlerdeki küçük oranlı azalmalar dahi iş hacminin büyük olması halinde proje maliyetini kompanse edebilir. Ancak küçük çaplı şirketlerdeki düşük hacminli işler proje maliyetini kurtarmaya yetmez VIIAyrıca belirtilmelidirki, böye bir MRPII projesinde eğitimin rolü çok büyüktür. Projede zaman ve maliyet olarak en çok yer alan aktivitelerden biri eğitimdir. Bu eğitim programlarından tüm yöneticiler ve kullanıcıların geçmeleri gerekmektedir. MRPII sisteminin XYZ üretim şirketinin karar verme mekanizmasındaki büyük bir açığı, bilgi kaynaklarındaki iyileşme ile kapatacağının anlaşılmasına rağmen, şirketin satıcılarının belli bir bilince getirilmeden ve disipline edilmeden, şirketin hareket alanının fazla genişleyemeyeceği görüldü ve bu yüzden yeniden yapılanma sürecinin içine satıcıların geliştirilmesi de girdi. Daha az sayıda satıcı ile uzun vadeli kontrat yapmanın XYZ üretim şirketinin önünün daha net görmesini sağlayacağı ve bunun satın almaların maliyetini daha da düşüreceği de anlaşıldı. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to highlight the Accounting Information System which is one of the subsystem of Management Information System and re-engineering, which are substantially important concepts in developed countries. In my opinion, these mentioned concepts are not well understood in Türkiye. Even in private sector, there have been no serious investments in this area, till the first years of 90' s, because of the fact that, potential benefits and results of these investments couldn't be foreseen by executives of the business. In recent years, big business groups built MIS project groups, and they sustain a MIS department in their operating companies. However, as far as I observe, the areas of MIS and AIS are still far beyond the desired development. On the other hand, when I searched for the topics I studied, I found that, there are few number of academic studies about this subject in Türkiye. For these reasons, I believe that, this study will be a good base source for further studies in this area. I also emphasized MRPII(Manufacturing Resource Planning) concept which have begun to be used in Türkiye till the beginning of 90' s. Thus, the re- engineering project of inventory system and a MRPII installation project have been selected. Moreover, I have investigated the advantages of the companies that succeed the re-engineering project and employ MRPII system in a competitive market. So this thesis provides the reader a useful, informative guide to understand Accounting Information System and Re-engineering concept. V