Arktik deniz buzundaki değişim ve küresel enerji talebinin LNG gemi trafiğine etkisi
The change in arctic sea ice and the impact of global energy demand on LNG ship traffic
  1. Tez No: 811277
  2. Yazar: ARZU BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünyada nüfus artışı ve ekonomik büyümeyle birlikte enerjiye olan ihtiyaç ve talepler hızla artmaktadır. Artan enerji ihtiyacına karşı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), küresel enerji taşımacılığının önemli bir unsuru haline gelmiştir. Bu noktada, Rusya, geniş doğal gaz rezervlerine sahip olması nedeniyle LNG taşımacılığı ve tedarikinde önemli bir rol oynamaktadır. Rusya, büyüyen uluslararası talebi karşılamak için boru hatları ve deniz terminalleri gibi LNG altyapısına önemli yatırımlar yapmaktadır. Buna ek olarak, Arktik, LNG taşımacılığı için stratejik bir konuma ve büyük bir potansiyele sahiptir. Zengin doğal gaz rezervlerine ve önemli pazarlara olan yakınlığıyla, Arktik, Rusya'nın LNG faaliyetlerini daha da genişletme fırsatları sunmaktadır. Özellikle küresel ısınmanın da etkisiyle Arktik bölgede deniz buzunun erimesine bağlı olarak açılan Kuzey Deniz Rotası (NSR) gibi yeni deniz yolları LNG taşımacılığını bu bölgede daha mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada, EViews programı kullanılarak NSR'daki LNG gemi trafiği ile Arktik deniz buzu arasındaki ilişkinin belirlenmeye çalışılmıştır. Verilerin hazırlanmasında Vektör Otoregresif Modeli (VAR) kullanılarak Granger Nedensellik Testi uygulanmıştır. Bu analizler sonucunda LNG gemi trafiği ile Arktik deniz buzu arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, Rusya'nın Sabetta limanından hareket eden LNG gemilerine ait 5 yıllık (2018-2022) veri seti, Census X-12 Yöntemi kullanılarak 2023, 2024 ve 2025 yıllarında NSR'daki LNG gemi trafiğinin tahmini yapılmıştır. Yapılan bu analiz sonucunda Rusya'nın Arktikte bulunan Sabetta limanına gelecek olan LNG gemi sayısında 2025 yılına gelindiğinde ortalama %27.03'lük bir artış olacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The world is experiencing a rapid increase in energy demand driven by population growth and economic expansion. Liquefied natural gas (LNG) has emerged as a critical component for global energy transportation to meet this growing demand. With its abundant natural gas reserves, Russia plays a pivotal role in LNG transportation and supply. Significant investments have been made in LNG infrastructure, including pipelines and export terminals, to cater to the expanding international demand. Furthermore, the Arctic region holds immense potential as a strategic location for LNG activities. The melting of sea ice due to global warming has opened up new shipping routes like the Northern Sea Route (NSR), making LNG transportation in the Arctic more viable. The dissertation conducted a rigorous analysis using the Vector Autoregressive (VAR) model and the Granger Causality Test to determine the relationship between LNG ship traffic in the NSR and Arctic sea ice. The results confirmed a significant correlation between the two variables. Additionally, a forecast was conducted using a five-year dataset (2018-2022) of LNG vessels departing from Russia's Sabetta port, indicating an estimated 27.03% average increase in LNG vessel arrivals at the Sabetta port by 2025. This research provides valuable insights into the escalating energy demand, the role of Russia in LNG transportation, and the potential of the Arctic region as a significant LNG hub.