Anıtsal yapıların restorasyonunda yenilenecek taş malzemenin belirlenmesine yönelik yöntem araştırması
Method research for the determination of stone material to be renewed in the restoration of monumental buildings
  1. Tez No: 811276
  2. Yazar: BEYZA KOLAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Taş; ilkel insandan, günümüzün çağdaş insanına kadar şekil ve işlev değiştirerek sürekli kullanılagelmiştir. Endüstri öncesi toplumların kullandığı sınırlı yapı malzemeleri içinde, dayanıklı ve taşıyıcı gücü yüksek olan taş malzeme, mimari eserlerin ana yapı gerecini oluşturmaktadır. Dayanımı yüksek olmasına rağmen bu doğal malzeme zaman içerisinde pek çok olayın sürekli etkilerine uğraması nedeniyle bulunduğu yapı içerisinde yıpranmalara, detay kaybından strüktürel bozulmalara kadar uzanan ciddi sorunlara maruz kalmaktadır. Mevcut taş malzemenin ana kaynağına ulaşmak birinci derecede önemlidir. Bu durum sağlanamıyorsa aslına en uygun özellikteki malzeme tespit edilmelidir. Tezin amacı; tarihi eserlerdeki mevcut doğal taş malzemenin zamana bağlı olarak geçirdiği fiziksel, jeokimyasal ve biyolojik etkenler nedeniyle işlerliğini yitirmesi sonucu ortaya çıkan hasarlı durumu bertaraf etmektir. Bunu belirlemek adına çalışmanın örneklemini Ortahisar/Trabzon'da yer alan 18-19.yy camileri oluşturmaktadır. Yapı üzerinde mevcut hasarlı doğal taş malzemenin ilksel mineralojik-petrografik, mekanik ve fiziksel özellikleri yapılan Schmidt çekici deneyi, mineralojik-petrografik ve XRD çalışmalarıyla tespit edilerek sonuca ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stone; From primitive people to today's modern people, it has been used continuously by changing its shape and function. Among the limited building materials used by preindustrial societies, stone material, which is durable and has a high load-bearing power, constitutes the main building material of architectural works. Despite its high strength, this natural material is exposed to serious problems ranging from wear, loss of detail to structural deterioration due to the constant effects of many events over time. Reaching the main source of the existing stone material is of primary importance. If this situation cannot be achieved, the material with the most suitable properties should be determined. The aim of the thesis; The aim is to eliminate the damaged situation that occurs as a result of the loss of functionality of the existing natural stone material in historical artifacts due to physical, geochemical and biological factors over time. In order to determine this, the sample of the study consists of the 18-19th century mosques in Ortahisar/Trabzon. The primary mineralogical-petrographic, mechanical and physical properties of the damaged natural stone material on the structure are determined by the Schmidt hammer test, mineralogicalpetrographic and XRD studies, and the result is reached.