Amerikan Merkez Bankası (FED)'nın faiz kararlarının lojistik regresyon ile tahmin edilmesi
Estimating interest decisions of the American Central Bank (FED) by logistic regression
  1. Tez No: 811278
  2. Yazar: HASAN MERT İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÇAVUŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada ABD Merkez Bankasının işleyiş biçimi politika kararlarını alırken dikkat ettiği hususlara dikkat çekilmiştir. Etki eden faktörler aralarında kazanç, ticaret, üretim, satın alma ve iş gücü olarak 5 farklı grup ve karma model halinde incelenmiştir. ABD Merkez Bankasının aldığı kararlar tüm dünyayı ve ülkeleri etkilemektedir. ABD Merkez Bankasının 2011-2022 yılları arasında yapılan faiz karaları üzerinde olan etkiler incelenmiştir. ABD Merkez Bankasının 10 yıllık süreçte 44 tane politika faiz müdahalesine göre gruplandırılan parametreler ve karma kurulan modelin ABD Merkez Bankasının kararlarında etkili olduğu görülmüştür. Bu oluşturulan gruplar ikili(Binay) lojistik regresyon yöntemi kullanılarak sonuçlara ulaşılmıştır. İncelenen faktörlerdeki değişimler gelecekte ABD Merkez Bankasının piyasaya faiz müdahalesi yaparken etkili olacağı yorumu yapılmaktadır. ABD Merkez Bankasının piyasaya yapacağı faiz müdahaleleri doğrudan küresel ekonomik dengeleri etkilemektedir. ABD Merkez Bankasının politika faizlerinde yapacağı artış gelişmekte olan ülkeler ve emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturacaktır. Aksi durumda ise gelişmekte olan ülkelerde pozitif bir durum oluşturmaktadır. Kısacası ABD Merkez Bankası(FED) kararları belirli bir olay ve piyasa koşullarına göre verilmektedir. İncelenen verilerde bu durumu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, attention was drawn to the issues that the US Federal Reserve paid attention to while taking the policy decision. Influencing factors were examined in 5 different groups and mixed models, among them earnings, trade, production, purchasing and labor. The decisions taken by the US Federal Reserve affect the whole world and countries. The effects of the US Federal Reserve' s interest rate decisions made between the years 2011-2022 were examined. It has been observed that the parameters grouped according to 44 policy interest interventions of the US Federal Reserve in a 10-year period and the mixed model were effective in the decisions of the US Federal Reserve. The results were obtained by using the binary logistic regression method. It is interpreted that the changes in the examined factors will be effective when the US Federal Reserve intervenes in the market in the future. The interest rate interventions to be made by the US Central Bank directly affect the global economic balances. The increase in the policy rates of the US Central Bank will put pressure on developing countries and commodity prices. Otherwise, it creates a positive situation in developing countries. In shOrtalama, the US Federal Reserve (FED) decisions are made according to a specific event and market conditions. The analyzed data confirm this situation