Sporcularda kısa ve uzun süreli egzersizin immunglobulin alt grupları üzerine etkileri
Effects of short and long term exercise on immunoglobulin subgroups in athletes
  1. Tez No: 811282
  2. Yazar: SITKI ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İRİADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencileri tarafından yapılan kısa ve uzun süreli egzersizlerin immunoglobulilerin alt grupları üzerine etkileri araştırıldı. Araştırmamıza 18±2 yaşlarında 21 sağlıklı erkek sporcu katıldı. İki aylık egzersiz programında sporculara günlük ortalama olarak 45-60 dk.'lık egzersizler 400 m'lik koşu pistinde uygulanmıştır. Egzersiz öncesi (başlangıç), egzersizin birinci ayı (I grup) ile ikinci ay (II grup) larda alınan kan örneklerinden elde edilen plazmalardaki immunglobin G alt grupları (IgG, IgG1, IgG2, IgG3 ve IgG4) parametrelerine Nefelometrik yöntemle bakıldı. Bu üç grup istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the influence of short and long term exercises, performed by the physical education students, on the immune sub-groups. There were 21 healthy male students (18±2 years old) participated in the study. In the two-month exercise program, the students were asked to carry out exercises lasting, on the average, 45-60 minutes on a 400 m running track. The blood samples collected initially, and at the end of the first (Group I) and second months (Group II) of the program were analysed using the nefelometric method for immunoglobulin G sub-groups (IgG, IgG1, IgG2, IgG3 ve IgG4) in the plasma and the three groups were statistically compared.