Kısa ve uzun süreli yüzme egzersizini takiben gastroknemius-soleus kas kompleksi ve plazma miyokin cevaplarının zamana bağlı değişimlerinin incelenmesi
Investigation of time-dependent changes of gastrocnemius-soleus muscle complex and plasma myokine responses following short and long-term swimming exercise
  1. Tez No: 749574
  2. Yazar: ALTEN OSKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE MELEK KÜÇÜKATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Egzersizin hem egzersize katılan kas grupları üzerinde, hem de uzak dokular ve organlarda çeşitli faydalı etkileri olduğu bilinmektedir. Bu etkilerin bir kısmına kaslardan salınan miyokin adı veren sitokinler aracılık etmektedir. Çalışma kapsamında farelerde kısa ve 6 haftalık yüzme egzersizini takiben gastroknemius-soleus kas kompleksi ve plazma meteorin-like protein (METRNL), interlökin 8 (IL-8), interlökin 7 (IL-7) ve follistatin-like 1 protein (FSTL1) miyokin düzeylerinin zamana bağlı (0, 3 ve 48. saat) değişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 8-12 haftalık erişkin, BALB/c cinsi erkek fareler öncelikle kontrol ve egzersiz grubu olarak 2'ye ayrılmıştır. Sedanter gruptakiler kafeslerinde serbestçe dolaşmışlardır. Egzersiz grubu da kendi içinde akut ve kronik egzersiz grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Akut ve kronik egzersiz gruplarının her biri de yüzme egzersizi sonrası deneyi sonlandırmaya kadar geçecek süre açısından 0, 3 ve 48 saat olarak üç gruba ayrılmıştır. Böylece toplam 7 deney grubu (n=10) oluşturulmuştur. Akut egzersiz grubuna 30 dk'lık tek seans; kronik egzersiz grubuna ise 6 hafta boyunca, haftada 5 gün, 30 dk / gün olacak şekilde yüzme egzersizi uygulanmıştır. Plazma ve gastroknemius-soleus kas kompleksi miyokin düzeyleri ticari kitler aracılığıyla ölçülmüştür. Akut ve 6 haftalık yüzme egzersizini takiben 0, 3 ve 48. saatlerde gastroknemius-soleus kas kompleksinde METRNL, IL-8, IL-7 ve FSTL1 konsantrasyonlarında herhangi bir değişiklik ortaya çıkmamıştır. Uygulanan egzersizlere cevaben plazmada IL-7 ve IL-8 düzeyleri istatistiksel olarak önemli düzeyde değişmezken; kronik egzersizden sonra 3. ve 48. saatlerde METRNL düzeyleri artmış, FSTL1 konsantrasyonları ise azalmıştır. Verilerimiz, farelerde yüzme egzersizine uyumda IL-7 ve IL-8'in rol oynamadığını, sadece uzun süreli egzersizlere adaptasyona METRNL ve FSTL1 miyokinlerinin aracılık ediyor olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that exercise has various beneficial effects both on the muscle groups participating the exercise and on distant tissues and organs. Some of these effects are mediated by cytokines called myokines released from the muscles. Within the scope of the study, it was aimed to investigate the time-dependent (0, 3 and 48th hours) changes in the gastrocnemius-soleus muscle complex and plasma meteorin-like protein (METRNL), interleukin 8 (IL-8), interleukin 7 (IL-7) and follistatin-like 1 protein (FSTL1) myokine levels in mice following acute and 6-week swimming exercise. Adult BALB/c male mice aged 8-12 weeks were divided into 2 groups as control and exercise groups. The sedentary group roamed freely in their cages. The exercise group was divided into two as acute and chronic exercise groups. Acute and chronic exercise groups were further divided into three groups as 0, 3 and 48 hours in terms of the time to end the experiment after swimming exercises. Thus, a total of 7 experimental groups (n=10) were formed. A single swimming session of 30 minutes was applied for the acute exercise group. The chronic exercise group swam for 6 weeks, 5 days a week, 30 minutes / day. Plasma and gastrocnemius-soleus muscle complex myokine levels were measured using commercial kits. No statistically significant alterations were observed in the concentrations of METRNL, IL-8, IL-7, and FSTL1 in the gastrocnemius-soleus muscle complex at 0, 3, and 48 hours following acute and 6-week swimming exercise. While plasma IL-7 and IL-8 levels did not change statistically in response to applied exercises; METRNL levels increased and FSTL1 levels decreased at the 3rd and 48th hours after chronic exercise. Our data suggest that IL-7 and IL-8 do not play role in adaptation to swimming exercise in mice, but adaptation to prolonged exercise may be mediated by METRNL and FSTL1 myokines.