Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde uzmanlık öğrencileri hekimlerde sağlıklı yaşam biçimi davranışının ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of healthy lifestyle behaviour and associated factors in resident physicians at Cerrahpaşa Faculty of Medicine
  1. Tez No: 811284
  2. Yazar: BETÜL KAYRAKLIK YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde çalışan asistan hekimlerde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının tespiti ve bu değişkenin üzerinde etkili olabilecek sosyodemografik özelliklerle olan ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki 2020 yılı Eylül ayındaki uzmanlık öğrencileri hekimlerin tamamı oluşturmaktadır. Sosyodemografik form ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II uygulanmıştır. Araştırmada hedeflenen evrenden 401 (%61)'ine ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda asistan hekimlerin SYBD-II ölçek puanı ortalaması (123,60±18,66) olarak bulundu. En yüksek alt ölçek puanı kişiler arası ilişki ve manevi gelişimde, en düşük puanı fiziksel aktivitede bulunmuştur. Kadınların puanı beslenme ve kişiler arası ilişi alt ölçeğinde, erkeklerin puanı fiziksel aktivite alt ölçeğinde anlamlı yüksekti. Temel bilimlerde çalışan hekimlerin puanları cerrahi ve dahili bilimlerde çalışanlardan yüksektir. Gelir durumu iyi olanlarda, sigara kullanmayanlarda, nöbet tutmayanlarda puanlar anlamlı yüksek bulunmuştur. Covid-19 pandemi döneminde yüksek hijyen davranışı gösteren hekimlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları da anlamlı yüksek bulunmuştur. Sonuç: Hekimlerin içinde bulunduğu yoğun çalışma saatleri ve nöbet sayıları, gelir durumları gibi dezavantajlı oldukları konular düzenlenmelidir. Hekimlerin ve tüm sağlık çalışanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları teşvik edilmeli, uygun ortamlar oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study is to determine healthy lifestyle behaviours in resident physicians working at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine and to examine the relationship between sociodemographic characteristics that may affect this variable. Materials and Methods: This is a cross-sectional study. The universe of the research; In September 2020, the Sociodemographic Questionnaire and the Healthy Lifestyle Behaviours Scale II were administered to all physicians working at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital. In the research, 401 (61%) of the target audience were reached. Results: In our study, the HLPL-II scale mean score of the residents was found to be (123.60±18.66). The highest subscale score was found in interpersonal relations and spiritual development, and the lowest subscale score was found in physical activity. Women's scores were significantly higher in the nutrition and interpersonal relationships subscale, and men's scores were significantly higher in the physical activity subscale. Physicians working in basic sciences have higher scores than physicians working in surgery and internal sciences. The scores were found to be significantly higher in those who had a good income, did not smoke, and did not keep watch. It was determined that the healthy lifestyle behaviours of physicians who exhibited high hygiene behaviours during the Covid-19 pandemic period were also significantly higher. Conclusion: Disadvantaged issues such as physicians' busy working hours, number of shifts and income levels should be regulated. Healthy lifestyle behaviours of health professionals, especially physicians, should be encouraged and appropriate environments should be created.