Bilgi güvenliği farkındalığı ve teknolojik okuryazarlık arasındaki ilişki
The relationship between information security awareness and technological literacy
  1. Tez No: 811288
  2. Yazar: MEHMET DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dijital teknolojilerin gelişmesiyle artan internet kullanımına paralel olarak siber saldırı, suç ve tehditler de artmıştır. Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı ev sistemleri, nesnelerin interneti vs. gibi birçok ürünün internet kullanımı sayesinde hayatımızın her anında bizi dünyanın öbür ucuna tek tuş ile bağlayabilmektedir. Bu hızlı iletişim sürecinde ne kadar güvende olduğumuz çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Teknoloji her geçen gün geliştikçe kurumlarla olan ilişkisini de geliştiriyor. Bu gelişme ile birlikte teknolojik yeterlilik veya teknoloji okuryazarlığı, hem teknolojiyi hem de toplum ve teknoloji arasındaki ilişkiyi algılayan, teknolojinin önemini bilen ve kullanan, aynı zamanda bu alandaki sorunları anlayan yetenekler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle insanların bilgi ve iletişim teknolojilerini hayatlarının farklı alanlarında ve başkalarıyla iletişimlerinde kullanabilmeleri için sahip olmaları gereken niteliklerin toplamı da denilebilir. Dijital araçların artan kullanımı hayatımızda birçok şeyi etkiliyor. Bilgiye ve üretime erişim, bankacılık, eğitim, ticaret vb. bu alanlardaki alışkanlıklarımızı değiştirmiş ve bu alanlardaki işlemleri kolaylaştırmıştır. Bu bağlamda dijital ortamlarda depolanan bilgiler giderek çeşitlenmekte ve depolanan bilgi miktarı artmaktadır. Bu durum bilgi güvenliğini tehdit etmektedir. Bu tehditler kişilere fiziksel ve duygusal zararlar verebilmekte, kişisel verilerin izinsiz olarak başkalarının eline geçmesine neden olabilmekte ve bilgilerin değiştirilmesi nedeniyle geri dönülemez zararlara yol açabilmektedir. Bilgi güvenliği, bilgileri yetkisiz erişime karşı koruyan, elektronik ortamda saklanan ve taşınan veri veya bilgilerin bütünlüğünü bozmayan güvenli bir bilgi işleme platformu oluşturmaya yönelik tüm çabalardır. Bunu yapmak için uygun gizlilik politikası tanımlanmalı ve uygulanmalıdır. Bu politikalar, işlemleri sorgulama, erişimi izleme, değişiklik kayıtlarını tutma ve değerlendirme, silme işlemlerini kısıtlama gibi belirli kullanımlara indirgenebilir. Bilgi güvenliği, güvenlik konularını ayrıntılı olarak ele alan bir güvenlik mühendisliği alt alanı olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
With the advent of digital technologies, cyber attacks, crime and threats have also increased in line with the growing use of the Internet. It's the Internet of so many products smartphones, tablets, laptops, smart home systems, the Internet of things that it's the key that connects us all around the world at every moment of our lives. How secure we are in this rapid communication process is the central theme of the study. As technology improves every day, so does its relationship with institutions. In addition to this development, technological competence or technology literacy is defined as a whole of abilities that perceive, know and use technology as well as the relationship between society and technology, understand the importance of technology as well as the problems in this field. In other words, it is also the sum of qualities that people must have in order to use information and communication technologies in different areas of their lives and in communication with others. The increasing use of digital tools affects a lot of things in our lives. Access to information and production, banking, education, commerce, etc. have changed the way we handle things in these areas and facilitated the process. In this context, information stored in digital media is increasingly diversified and the amount of information stored increases. This threatens information security. These threats can inflict physical and emotional damage on people, cause personal data to fall into the hands of others without permission, and can cause irreversible damage due to the modification of information. Information security is all efforts to build a secure computing platform that protects information from unauthorized access, preserves data in an electronic setting, and does not compromise the integrity of data or information being transported. To do this, an appropriate privacy policy must be defined and implemented. These policies can be reduced to specific uses, such as questioning processes, monitoring access, keeping and assessing change records, and limiting deletions. Information security is regarded as a security engineering sub-field that takes a thorough look at security issues.