Tele-nörorehabilitasyon sisteminin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and implementation of tele-neurorehabilitation system
  1. Tez No: 811287
  2. Yazar: OSMAN ŞAKİR KAPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ERDEM İSENKUL, DOÇ. DR. YONCA ZENGİNLER YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüz dünyasında nörolojik hastalıklara bağlı hastalıklar giderek artmaktadır. Nörolojik hastalıklara ve bunların yol açtığı semptomlara bağlı olarak gelişen rahatsızlıklar günlük yaşamları olumsuz etkilemektedir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavileri ile hastaların semptomları kontrol altına alınarak günlük yaşamlarında fiziksel aktivite fonksiyonları artırarak bireylere fiziksel kazanımlar sağlanmaktadır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon tedaviler ile hastaların kişisel yaşam kalitesi ve sosyal hayata katılımları artmakta böylece fiziksel, sosyal ve psikolojik yönlerden desteklenmiş olmaktadır. Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile rehabilitasyon uygulamaları da değişmekte ve gelişmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda tele-rehabilitasyon sistemleri ile yapılan egzersiz uygulamalarının hastaların tedaviye uyumunu ve katılımını arttırdığı ve standart rehabilitasyon uygulamaları kadar etkin olduğu bildirilmektedir. Nörolojik hastalıklara sahip bireylerin maddi ve manevi sorunları nedeni ile hastaneye ortamına ulaşıp alamadıkları tedavileri tele-rehabilitasyon sistemi sayesinde onlara ulaştırmak, ihtiyaç duydukları rehabilitasyon hizmetini almalarına kolaylık sağlamaktadır. Bu sistemlerin yurtdışı uygulamalarında birçok farklı örneklerine rastlanmaktadır ancak ülkemizde bu hasta gruplarına özgü, Türkçe altyapı desteği sunan telerehabilitasyon sistemi örnekleri ve erişebilirliği oldukça sınırlıdır. Bu tez kapsamında geliştirilen sistemin amacı kişisel ve çevresel sebepler ile fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetlerine erişim zorluğu yaşayan kronik nörolojik hastalıklara sahip bireylerin değerlendirme, takip ve ihtiyaçlarına yönelik planlanan egzersizleri hastane ortamı dışında evlerinde kolayca uygulamalarına imkân sağlayan tele-rehabilitasyon sisteminin geliştirilmesi ve etkinliğinin incelenmesidir. Bu çalışmada geliştirilen sistemi kullanan her birey için kişisel demografik bilgiler ve bireyin geliştirilen sistemi kullanırken harcadığı süre, kullandığı içerik, katıldığı ve bitirdiği program gibi sistem özelinde gerçekleşen sayılar bilgiler ayrı ayrı toplanıp araştırmalar için veri bankası oluşturulmuştur. Geliştirilen sistem, bir nörolojik hastalığa sahip bireyin uzaktan çevrimiçi olarak tele-rehabilitasyon altyapısını kullanarak Türkçe olarak tedavi süreçlerini gerçekleştirmek amacı ile ileride yapılacak yerli uygulamalara basamak ve öncü olacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
In today's world, neurological diseases are on the rise. Disorders that develop due to neurological diseases and the symptoms caused by them negatively affect daily lives. Physiotherapy and rehabilitation treatments provide physical gains to individuals by controlling the symptoms of patients and increasing their physical activity functions in their daily lives. Physiotherapy and rehabilitation treatments increase patients' personal quality of life and their participation in social life, thus supporting them in physical, social and psychological aspects. Today, rehabilitation applications are changing and developing with the rapidly developing technology. In recent studies, it has been reported that exercise applications with tele-rehabilitation systems increase the compliance and participation of patients to treatment and are as effective as normal rehabilitation applications. Delivering the treatments that individuals with neurological diseases cannot reach and receive in the hospital environment due to financial and other problems through the tele-rehabilitation system makes it easier for them to receive the rehabilitation services they need. There are many different examples of these systems in foreign applications, but in Turkey, the examples and accessibility of tele-rehabilitation systems that are specific to these patient groups and offer Turkish infrastructure support are very limited. The aim of the system developed within the scope of this thesis is to develop and detect the efficiency of a tele-rehabilitation system which is used to assess, follow and design home-based rehabilitation program among individuals with chronic neurological diseases who have difficulty in participating in physiotherapy and rehabilitation services because of personal or environmental reasons. In this study, personal demographic information for each individual using the developed system and system-specific numbers such as the time spent by the individual while using the developed system, the content used, the program attended and completed were collected separately and a data bank was created for research. It is thought that the developed system will be a step for future in Turkey and Turkish language applications with the aim of realizing the treatment processes of an individual with a neurological disease remotely using telerehabilitation infrastructure in Turkish.