Çoklu ilaç dirençli mikroorganizma üremesi olan çocuk yoğun bakım hastalarının retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of child intensive care patients with multi-drug-resistant microorganisms
  1. Tez No: 811290
  2. Yazar: DİLAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, çoklu ilaç dirençli mikroorganizma üremesi olan çocuk yoğun bakım hastalarının geçmişe yönelik incelenmesidir. Çalışma, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören çocuk hastalarda çoklu ilaç direncinin sıklığı, etkilenen mikroorganizmaların türleri ve bu dirençlerin tedaviye yanıt üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Retrospektif inceleme kapsamında, hastane kayıtları, laboratuvar sonuçları ve klinik veriler analiz edilerek, çoklu ilaç dirençli mikroorganizma üremesi ile hastaların klinik seyri arasındaki ilişkiler anlaşılmaya çalışılmaktadır. Dolayısıyla çoklu ilaç direncinin çocuk yoğun bakım hastalarının tedavi ve sonuçlarını nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı olacak değerli bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study IS to retrospectively analyse paediatric intensive care unit patients with multidrug resistant microorganisms. The study aims to evaluate the frequency of multidrug resistance, the types of microorganisms and the effects of these resistances on treatment response in paediatric patients treated in the intensive care unit. Within the scope of the retrospective review, hospital records, laboratory results and clinical data were analysed to understand the relationship between the growth of multidrug-resistant microorganisms and the clinical course of the patients. Therefore, it may provide valuable information to help us understand how multidrug resistance affects the treatment and outcomes of paediatric intensive care patients..