İzlenı̇mcı̇ müzı̇kte arp kullanımı ve Maurice Ravel'ı̇n 'Introduction et Allegro' adlı yapıtının analı̇zı̇
Using harp in impressionist music and analysis of Maurice Ravel 'Introduction et Allegro'
- Tez No: 811291
- Danışmanlar: PROF. ALİ AHMET ALTINEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İzlenimci bestecilerin solo arp ya da oda müziği için verdikleri eserler günümüz arp repertuvarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Çalgının 19. yüzyılda geçirdiği teknik gelişim, bunun sonucunda tınısal özelliklerin tanımlanması, armonik/melodik olanaklar ve bu olanakların çalma tekniğine yansımaları, bu dönemin öncü bestecilerinin ilgisini çekmiştir. Bu çalışma öncelikle izlenimci bestecilerin eserlerine yeni müzikal olanaklar sağlayan arpın çalgı mekanizmasının gelişimine odaklanmaktadır. Bununla bağlantılı olarak, Paris ve Paris Konservatuvarı çevresindeki arp yapımcıları ve icracıları topluluğunun arp müziği üzerindeki etkisini de incelemektedir. Yeni gelişen arptan ilham alan ve onun için müzik besteleyen izlenimci besteciler tartışılırken, izlenimci hareketin zamansal ve mekansal sınırları ile dönemin sanat disiplinleri arasındaki ortak estetik dilin özellikleri incelenmektedir. Çalışma, Fransız izlenimci besteci Maurice Ravel'in arpın mekanik gelişimi tamamlandıktan sonra bestelediği Introduction et Allegro adlı eserinin analiziyle son bulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Arp, Çift Hareketli Pedallı Arp, İzlenimci Müzik, Maurice Ravel, Introduction et Allegro
Özet (Çeviri)
The works composed by Impressionist composers for solo harp or harp chamber music constitute an important part of today's harp repertoire. The technical development the instrument went through in the 19th century, which resulted in defining the timbral characteristics, and the harmonic/melodic possibilities and the reflections of these possibilities on the playing technique attracted the attention of the trailblazing composers of this period. This paper primarily focuses on the development of the instrument mechanism of the harp, which provided new musical possibilities to the works of impressionist composers. In conjunction, this paper further examins the impact of the community of harp makers and performers around greater Paris and the Paris Conservatory on harp music. While discussing the impressionist composers who found inspiration from and composed music for the newly developed harp, the temporal and spatial boundaries of the impressionist movement and the characteristics of the common aesthetic language between the art disciplines of the period is examined. The paper concludes with the analysis Introduction et Allegro, composed by the quintessential French impressionist composer Maurice Ravel, which was commissioned after the mechanical development of the harp was completed. KEYWORDS: Harp, Double-Action Harp, Impressionist Music, Maurice Ravel, Introduction et Allegro