Kolesteatomlu kronik otitis medialı olgularda Yrbt'nin tanı değeri
- Tez No: 811292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YÜKSEL BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kulak Burun Boğaz Kliniği tarafından orta kulakta patolojisi bulunup ameliyatı planlanan olgulara ameliyat öncesi temporal YRBT incelemesi yapıldı. Ameliyat sonucuna göre kolesteatom tespit edilen 28'i erkek 26'sı bayan toplam 54 olgu çalışma kapsamına alındı. YRBT bulguları ile ameliyat bulguları sınıflandırılarak karşılaştırıldı. Tüm olgulara General Electric Hi-Speed X/ID marka spiral tomografi cihazıyla aksiyel ve koronal planda 1 mm kesit kalınlığında ardışık kesitler alındı. Aksiyel planda süperior semisirküler kanal üst sınırından aşağıda kohlea bazal kıvrımının alt parçasına kadar ; koronal planda ise önde attik kısım ön duvarından arkada ise posterior semisirküler kanala kadar kesitler alınmıştır. Orta kulak anatomik olarak çok küçük bir alan olması ve bu alan içerisinde çok önemli yapılar içermesi bakımından YRBT ile detaylı bir şekilde görüntülenmesi önemlidir. YRBT'nin hava ve kemik gibi birbirinden farklı yapıları çok kolay göstermesi diğer inceleme yöntemlerine karşı üstünlük sağlamaktadır. Preoperatif YRBT bulguları ile ameliyat sonuçlarını karşılaştırdığımızda özellikle klinik muayene sırasında görülemeyen yumuşak dokuların tanınmasında %100 doğruluğa sahip olması, klinik olarak saptanamayan varyasyonların tespitinde, tek kulakta patoloji düşünülüp insidental olarak diğer kulakta asemptomatik kolesteatom bulunması, ameliyat sırasında gelişebilecek olası komplikasyonları ameliyat öncesi gösterebilmesi, ameliyat tekniğinin seçilmesine yardımcı olması, her iki kulakta da patoloji bulunan olgularda öncelikli ameliyat edilmesi gereken kulağa karar verilmesinde erken tanı ve uygun tedavi için tüm olgular ameliyat öncesi mutlaka YRBT ile incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Temporal HRCT examination was performed before surgery in cases where middle ear pathology was found and surgery was planned by the Ear Nose and Throat Clinic. A total of 54 cases, 28 males and 26 females, with cholesteatoma detected according to the surgery results, were included in the study. HRCT findings and surgical findings were classified and compared. In all cases, consecutive sections of 1 mm section thickness were taken in the axial and coronal planes with the General Electric Hi-Speed X/ID brand spiral tomography device. In the axial plane, from the upper border of the superior semicircular canal to the lower part of the basal fold of the cochlea; In the coronal plan, sections were taken from the anterior wall of the attic section in front to the posterior semicircular canal in the back.Since the middle ear is an anatomically very small area and contains very important structures in this area, it is important to visualize it in detail with HRCT. HRCT is superior to other examination methods by easily showing different structures such as air and bone. I compared the preoperative HRCT findings with the surgery results, especially because it has 100% accuracy in the recognition of soft tissues that cannot be seen during clinical examination, in the detection of clinically undetectable variations, when pathology is thought to be in one ear but asymptomatic cholesteatoma is found incidentally in the other ear, and it can show possible complications that may develop during the surgery before the surgery. All cases should be examined with HRCT before surgery to help choose the technique and decide on the ear that needs to be operated on first in cases with pathology in both ears, for early diagnosis and appropriate treatment.