Okul öncesi din ve değerler eğitiminde Montessori yaklaşımının uygulanabilirliği ve veli görüşleri (Çorum örneği)
Applicability of Montessori approach in preschool religion and values education and parent opinions (Çorum example)
- Tez No: 811293
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİD YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma okul öncesi din ve değerler eğitiminde Montessori eğitim yaklaşımının uygulanabilirliği probleminden hareketle okul öncesi din ve değerler eğitiminde Montessori yaklaşımının kuramsal çerçevesini ve Montessori materyallerinin okul öncesi din ve değerler eğitimine uyarlanmasını ele almıştır. Çalışmamız Çorum ili Hz. İbrahim Camii 4-6 Yaş Kur'an Kursu Din ve Değerler Eğitimi Montessori Sınıfında gerçekleştirilen uygulama etkinliklerinin sonucunda çocukların kazanımlarına ilişkin veli gözlemlerine dayalı, yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile elde edilen verilerle Montessori yaklaşımı ile üretilen din ve değerler alanına ait materyallerin 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında din ve değerler eğitiminde ne derece etkin olduğu ve Montessori modelinin 4-6 yaş Kur'an Kurslarında din ve değerler eğitiminde uygulanabilirliğinin tespitini amaçlamıştır. Araştırmamızın çalışma grubu Çorum ili Hz. İbrahim Camii 4-6 Yaş Kur'an Kursu Din ve Değerler Eğitimi Montessori Sınıfında eğitim gören öğrencilerin velilerinden oluşmaktadır. İlgili kursta 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde eğitim gören 90 öğrenciden oluşan Montessori sınıfında eğitim almış 35 öğrencinin velisi ile mülakat yöntemi kullanarak araştırma yapılmıştır. Her bir katılımcıya K1 (Kadın Katılımcı Bir), K2 (Kadın Katılımcı İki)… (E1 (Erkek Katılımcı Bir) E2 (Erkek Katılımcı İki)… şeklinde kodlar verilmiştir. Bu kodlarla amaçlanan katılımcı görüşlerinin araştırma metnine aktarılması sağlanmasıdır. Katılımcılarla görüşmeler sözlü iletişim şeklinde yapılmıştır. Bu teknik ile hedeflenen amaç için sistematik bilgi toplanılmış aynı zamanda görüşmeci tarafından ihtiyaç duyulduğu anda ek sorularla istenilen bilgilerin eksiksiz toplanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the theoretical framework of Montessori approach in pre-school religion and values education and the adaptation of Montessori materials to pre-school religion and values education, starting from the problem of applicability of Montessori education approach in pre-school religion and values education. Our study was carried out in the province of Çorum, Hz. Ibrahim Mosque 4-6 Age Quran Course Religion and Values Education Montessori Class The aim of this study is to determine how effective it is in religion and values education in 'an courses and the applicability of the Montessori model in religion and values education in 4-6 year old Qur'an Courses. The study group of our research is Çorum province Hz. Ibrahim Mosque consists of the parents of the students studying in the 4-6 Years Quran Course, Religion and Values Education Montessori Class. The research was conducted using the interview method with the parents of 35 students who were educated in the Montessori class consisting of 90 students studying in the 2021-2022 academic year. Each participant was given codes such as K1 (Female Participant One), K2 (Female Participant Two)… (E1 (Male Participant One) E2 (Male Participant Two)…) With this technique, systematic information was collected for the targeted purpose and at the same time, it was ensured that the information requested by the interviewer was collected completely with additional questions when needed.