Sodyum benzoat esaslı hammadde kullanılarak laboratuar ortamında hazırlanan farklı kimyasal katkıların çimento harcının basınç dayanımı özellikleri üzerindeki etkisi
The effect of different chemical additives prepared in the laboratory environment using sodium benzoate-based raw material on the compressive resistance properties of cement mortar
  1. Tez No: 811300
  2. Yazar: GÖKAY KIRAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Beton dünya ve Türkiye'de yaygın olarak kullanıldığından üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir yapı malzemesidir. İyi bir betonda dikkat edilecek üç temel özellik olarak; işlenebilir olmalı, dayanıklı olmalı ve kalıcılık esas olmalı (Özçelik ve ark., 2013). Günümüzde artık betonun özelliğini değiştirmek içinde kimyasal katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bundan dolayı yapı sektöründe farklı içeriğe sahip kimyasal katkılar beton özelliğini değiştirmek için ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanarak tüketicinin kullanımına sunulur. Günümüzde farklı özelliklere sahip su azaltıcı katkılarda üretilmektedir. Su azaltıcı katkı özellikleri çimentolu sistemlerin taze ve bazı sertleşmiş hal özelliklerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada, 31 farklı dizayna sahip yüksek oranda su azaltıcı polikarboksilat esaslı kimyasal katkılar laboratuvar ortamında üretilerek hazırlanan kimyasal katkıların Ph değerleri ölçülecektir. Üretilecek olan çimento harçlarının mekanik özellikleri belirlenecek sonuçlar kapsamlı bir şekilde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Since concrete is widely used in the world and in Turkey, it is a building material that should be carefully considered. As three basic features to be considered in a good concrete; it should be workable, durable and permanence should be essential (Özçelik et al., 2013). Today, chemical additives are used to change the properties of concrete. Therefore, chemical additives with different content in the construction sector are prepared in line with the needs to change the concrete properties and offered to the use of the consumer. Today, water reducing additives with different properties are produced. Water reducing additive properties significantly affect the fresh and some hardened properties of cementitious systems. In this study, high water reducing polycarboxylate based chemical additives with 31 different designs will be produced in the laboratory and the pH values of the chemical additives will be measured. The mechanical properties of the cement mortars to be produced will be determined and the results will be evaluated comprehensively.