Deep reinforcement learning for autonomous quadcopter guidance
Otonom dört rotorlu insansız hava aracı güdümü için derin pekiştirmeli öğrenme
  1. Tez No: 811309
  2. Yazar: ŞEVKET UTKU AYDINLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez dört rotorlu insansız hava aracı güdümü problemini incelemekte ve bu problemin çözümü için derin pekiştirmeli öğrenme tabanlı yaklaşımları önermektedir. Tez kapsamında, dört rotorlu insansız hava aracı güdümü problemi 2B ve 3B uzayda güdüm, eş zamanlı varış ve vuruş zamanı kontrolü gibi çeşitli yönlerden incelenmiştir. Önerilen yaklaşımların hedef hareketi, ölçüm gecikmesi ve sistem gecikmesi gibi ideal olmayan koşullar altında dört rotorlu insansız hava aracı güdümü problemi için uygunluğu değerlendirilmiştir. İlk olarak, derin pekiştirmeli öğrenme tabanlı yaklaşımlar klasik kapalı formdaki güdüm algoritmaları ve model tabanlı hesaplamalı güdüm algoritması ile hem benzetim ortamında hem de deneylerde sabit ve hareketli hedefler için karşılaştırılmıştır. İkinci olarak hedef hareketi, sistem gecikmesi ve ölçüm gecikmesi gibi ideal olmayan koşulların önerilen yaklaşımların performansları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Üçüncü olarak, eşzamanlı varış ve vuruş zamanı kontrolü problemlerinin çözümü için özgün üç aşamalı öğrenme tabanlı yaklaşım önerilmiştir. Son olarak, 3B uzayda dört rotorlu insansız hava aracı güdümü probleminin çözümü için derin pekiştirmeli öğrenmeye dayalı yaklaşımların kullanılabilirliği araştırılmıştır. Benzetim ve deney sonuçları, önerilen yaklaşımların yukarıda belirtilen dört rotorlu insansız hava aracı güdümü problemleri için uygun bir çözüm olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the quadcopter guidance problem and proposes deep reinforcement learning-based approaches for the solution of this problem. Within the scope of this thesis, the quadcopter guidance problem has been examined from various aspects such as guidance in 2D and 3D spaces, simultaneous arrival and impact time control. The suitability of the proposed approaches for quadcopter guidance problem under non-ideal conditions such as target movement, measurement delay and system delay has been evaluated. Firstly, deep reinforcement learning-based guidance approaches were compared with classical closed-form guidance algorithms and model-based computational guidance algorithm in both simulations and experiments for stationary and moving targets. Secondly, the effect of non-ideal conditions such as target movement, system delay, and measurement delay on the performances of the proposed approaches has been examined. Thirdly, a novel three-stage learning-based approach was proposed for the solution of the simultaneous arrival and impact time control problems. Finally, the usability of deep reinforcement learning-based approaches to solve the quadcopter guidance problem in 3D was investigated. The simulation and experimental results show that the proposed approaches are suitable solutions for the above-mentioned quadcopter guidance problems.