Seçim sistemleri ve Türkiye'deki uygulamaları
Selection systems and their application in Turkey
- Tez No: 81131
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETÇE Yıl 1945, CHP yönetiminin Liberalleş yolundaki ilk sinyalleri ile başlayan çok partili demokrasi süreci, San Fransisko, Nisan 1945 Birleşmiş Milletler Anayasasının hazırlandığı Konferansda Türk delegesinin;“ II. Dünya savaşından sonra Türkiye'de demokratikleşme yolunda büyük adımlar atılacağını ”açıklamasıyla devam etmiş, ardından yapılacak seçim ve seçim sistemi tartışmalarımda başlamıştır. Türkiye, elli yıllık parlamenter demokrasi yürüyüşüne 1946 seçimlerinin açık oy - gizli sayım olarak yapılmasıyla tartışmalı başlamış, bu tartışmalar günümüzde de hangi seçim sistemi tartışmalarıyla devam etmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümde seçimle ilgili bazı teknik kavramların (Temsil, Hukuksal Temsil, Siyasal Temsil, Temsili Vekalet, Genel Oy) tanımlamaları verilmiştir. İkinci bölümde Seçim sistemlerinin alt yapısını oluşturan Seçme yöntemleri, üçüncü bölümde ise Seçim Sistemleri örneklerle açıklanmış olup, tüm açıklamalardan sonra Türk toplumunun karakterine uygun olduğu savunulacak olan iki yeni öneri (İki Turlu Nisbî Temsil ve Puanlı Uzlaşı) ile günümüzdeki tartışmalara katkıda bulunulmak amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde Seçim Sistemlerinin Avantajları, ve Dezavantajları verilmiştir. Beşinci bölümde Türkiye'de uygulanan Seçim sistemleri tek parti dönemi (1923 - 1946) ve çok parti dönemi (1946 - ) olarak iki dönem olarak incelenmiştir. Altıncı bölümde ise değişik seçim sistemlerinin 1983, 1987, 1991 ve 1995 genel seçimlerinde uygulamış olması durumundaki sonuçları verilmiştir. Bu bölümdeki tabloların oluşturulmasında kullanılan Excel Tabloları ek olarak verilmiştir. IVİncelenen ve önerilen seçim sistemleri içinden Türkiye için ivedi çözüm olarak köklü siyasal sistem değişikliğinden önce“İki Turlu Nisbi Temsil”Seçim Sisteminin uygulanması, Seçmen kitlesinin eğitim seviyesinin yükseltilmesinden sonra (2000'li yılların başlarında)“Puanlı Uzlaşı ”Seçim sistemi uygulamasına geçilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1945, The democracy prograssion started. With the signals of liberalisation which come from CHP, and it was counted with the announcaunment of the Turk delegation in the United Nations conference in San Francisco. Aprile 1945; which says that“ after World war II., there will be big improvement in democracy in Turkey”, This started the selection system discussions. Turkey, began the 50 years parlamenter democracy march in argument when the 1956 elections wereheld as“ open vote-confidential census”, and these arguments continues today with the question of which election system should be preferred in the fist part of this thesis, some technical concepts about elections(representation, law representation, political representation, representative proxy, general vote) have been given. In the second part, the selection methods which form the substructure of election methods has been explained, In the third part, the selection methods are explained with examples, and two new suggestions which will be defended suitable for the Turkish character has been put forward with this, it is intented to asistto today's discussions. In the fourth part, the advantages and disadvantages of the election system has ben discussed. In the fifth part, the elect.on systems in Turkey are examined as one-party period(1 923-1 946) and multi-party period(1946- ). In the sixth party, the results of 1985, 1987, 1991 and 1995 general elections have been given different election systems had been applied. The Excel charts used for the tables in this part is given in the appendix. Among the examined and proposed election systems, it is proposed that for Turkey, before a radical election change,“ two-raund partial representation ”election system should be applied, and after the education level of the voters has been raised (in the beginning of 2000's),“ point aggrement”election system should be selected.