Askeri kara-hava araçları kontrol panellerinin üretim yöntemleri ve gece görüş uyumu entegrasyonu
Production methods and night vision integration of military land-air vehicle control panels
- Tez No: 811411
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, askeri kara hava araçları için kontrol paneli tasarımı, üretimi ve gece görüş uyumu üzerine odaklanmaktadır. Bildiride, en detaylı resmi kaynak olan MIL-DTL-7788J standardı incelenirken, temin edilmiş bir havacılık kontrol paneli üzerinde de gözlemler ve araştırmalar yapılmıştır. Bu gözlemler ve araştırmalar sonucunda, malzeme seçimlerine ve kullanılan bağlantı elemanlarının incelenmesine yer verilmiştir. Aynı zamanda elektronik elemanlar olan; kablaj türleri, panel aydınlatma elemanları, konnektörler ve devre kartı gibi bir çok detay ele alınmıştır. Ayrıca, tasarım sınırları, dayanıklılık ve ergonomi gerekleri de kontrol paneli tasarımı sürecinde dikkate alınan önemli faktörler olduğundan incelenen noktalar arasındadır. Bu tez çalışmasında, MIL-DTL7788J standardının kapsamı ve gereklilikleri ele alınmıştır. Dolaylı ve doğrudan olarak farklı askeri standartlardan da söz edilen bildiride standartların belirlediği sınırlar çerçevesinde güvenilirliğin artırılması için tasarım sürecinde dikkate alınması gereken kritik bilgiler detaylandırılmıştır. Kontrol paneli tasarımında kullanılan mekanik malzemelerin ve bağlantı elemanlarının seçiminde dikkate alınması gereken faktörler, gözlemler ve araştırmalarla birlikte açıklanmıştır. Panellerin kokpit ile olan bağlantısını sağlayan çeyrek tur“DZUS”tipi vidalar ve montaj şekilleri ile ilgili detaylar da incelenmiştir. Gövde ve ön panel ihtiyaçları, tasarımlarıve üretim yöntemleri ele alınarak, kontrol paneli tasarımının tüm yönleri hakkında kapsamlı bir bakış açısı sunulmuştur. Panelin kullanım kolaylığı sağlaması ve kullanıcının rahatlığı için ergonomi gerekleri incelenmiştir. Bu gereklilikler incelenirken“human engineering”yaklaşımlarına dikkat edilmiştir. Tez çalışmasının ana mesajı, askeri kara hava araçları için temel kontrol paneli yapısının, tasarım, üretim, ergonomi ve gece görüşü gereklerinin yanı sıra birçok detayı içeren karmaşık bir süreç olduğudur. Çalışma ile okuyuculara kontrol paneli tasarımının ince ayrıntılarına hakim olma imkanı sunmaktadır. Gelişen havacılık sektörüne bakıldığında kontrol paneli tasarımlarının kullanıcılar için kritik önemi göz önüne alındığında, bu tez, askeri kara hava araçları için kontrol paneli tasarımı konusunda çalışan mühendisler ve tasarımcılar için yararlı bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the design, production, and night vision compatibility of control panels for military land-based aircraft. The research examines the MIL-DTL-7788J standard, which is the most comprehensive official reference, and includes observations and investigations conducted on a procured aviation control panel. These observations and investigations provide insights into material selection and examination of the used connectors, as well as various details concerning electronic components such as cable types, panel illumination elements, connectors, and circuit boards. Furthermore, design constraints, durability requirements, and ergonomic considerations are among the significant factors taken into account during the control panel design process and are examined in this paper. The scope and requirements of the MIL-DTL-7788J standard are addressed in this thesis. The paper also provides detailed information on critical aspects that need to be considered in the design process to enhance reliability within the boundaries set by different military standards, both directly and indirectly referenced. Factors to consider in the selection of mechanical materials and connectors used in control panel design are explained in conjunction with observations and research findings. Details related to quarter-turn“DZUS”type screws and mounting methods, which ensure the connection between panels and the cockpit, are also examined. By addressing the needs, designs, and production methods of the structure and front panel, a comprehensive perspective on all aspects of control panel design is presented. The ergonomic requirements for user convenience and comfort are also investigated, with attention given to human engineering approaches. The main message of this thesis is that the fundamental structure of control panels for military land-based aircraft involves a complex process encompassing design, production, ergonomics, and night vision requirements, along with numerous intricate details. The study provides readers with an opportunity to gain a comprehensive understanding of control panel design intricacies. Considering the critical importance of control panel designs for users in the evolving aviation industry, this thesis will serve as a valuable resource for engineers and designers working on control panel design for military land-based aircraft