Yakutça ve eski uygurcanın ortak kelime hazinesi
Common vocabulary of yakut and old uyghur languages
- Tez No: 811412
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Yakutça en eskicil özellikler taşıyan Türk dillerinden biridir. Bu dil diğer Türk dillerinden fonetik, morfolojik ve söz varlığı ile büyük oranda ayrılır çünkü Türk dilleri ailesinin diğer unsurları ile bağı çok eski bir zamanda kopmuştur. Türk dilleri ailesinin kuzey doğu kısmında yer alan bu dil Türkçenin geçmiş serüvenini anlamak için, özellikle Türkçenin kadim zamanlarında var olduğu düşünülen asli (birincil) uzun ünlüleri anlamak ve incelemek için önemlidir. Bu çalışmada Yakutça ile söz varlığı en hacimli tarihi Türk dillerinden biri olan Eski Uygurcanın ortak kelimeleri tespit edilmiştir. Birinci Bölüm'de Yakutça ve Yakutlar hakkında genel bilgiler verilmiş ve ardından karşılaştırmaya geçilmiştir. Karşılaştırmada Yakutça esas alınmış ve kelimeler Eski Uygurcada aranmıştır. Bulunan ortak kelimeler için çeşitli sözlüklerden maddeler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Yakut language is one of the Turkic languages with the most archaic features. It differs significantly from other Turkic languages in terms of its phonetic, morphological, and lexical characteristics, as it has diverged from other elements of the Turkic language family since ancient times. Located in the northeastern part of the Turkic language family, this language is important for understanding and researching the background of Turkish, particularly regarding the existence of primary long vowels in ancient times. This study aims to identify common words between Yakut and Old Uighur languages. The First Chapter provides general information about Yakuts and the Yakut language, followed by a comparison between the two languages. The comparison focuses on the Yakut language and the search for common words in the Old Uighur language. Relevant definitions for the identified words were quoted from various dictionaries.