The impact of the electronic intelligence-ELINT -in the future battlefield
Elektronik istihbaratın gelecek harp ortamına etkileri
- Tez No: 148061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İletişim Bilimleri, Public Administration, Defense and Defense Technologies, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Askeri operasyonlarda, elektronik teknolojinin önemi gittikçe artmaktadır. Çıkacak herhangi bir sorunda düşman hakkında bilgi elde etmek çok önemlidir. Basitçe gelecek savaşlarda bilgi belirleyici rol oynayacaktır. Komuta-kontrol savaşı ve elektronik savaş bilgi savaşlarının en önemli kısmım teşkil etmektedir. Elektronik savaşm en geniş anlamda uygulanmasında elektronik istihbarat gittikçe artan oranda rol üstlenmektedir. Uydular, insansız hava araçları, gemiler, uçaklar ve kara araçları elektronik istihbarat için platform olarak kullanılmaktadır. Gelecek savaşlarda etkin olabilmek için taktik, operatif ve stratejik seviyedeki planlamalarda istihbarat etkin kullanılmalıdır. Düşmana karşı etkili komuta-kontrol için istihbarat çok önemlidir. Vazifenin ifası için zamanında sağlanan istihbarat inisiyatif kazandırır. Zamanı geçmiş ve doğru olmayan bilgi komutanın vazifesini yapmasına engel teşkil eder. Elektronik istihbarat sensörleri komutana doğru ve zamanında bilgi sağlarlar. Gelecek savaşlarda bilginin transferi, işlenmesi ve depolanması için bilgi teknolojilerinin otomasyonunun sağlanması zorunludur. Elektronik istihbarat komutana düşmanlarından daha hızlı planlama ve manevra yapabilmesi için önemli bir rol oynayacaktır. Muhabere ve elektronik istihbarat sensörleri hedefin çok kısa sürede doğru tespitini yapacaklardır. Hava, deniz ve karadan elektronik istihbarat hala kullamlmaktadır. Gelişmekte olan uydu ve insansız hava araçları üzerinden elektronik istihbarat faaliyetleri ise gelecek savaş ortamında daha etkili olacaklardır. Diğer elektronik istihbarat platformları da geliştirilerek kullanılmaya devam edilecektir. Askeri hedeflere ulaşabilmek için ileri teknolojik gelişmeler çeşitli farklılıklar sunmaktadır. Müttefiklerle ve sivil sektör ile sıkı işbirliği içerisinde bulunmak, askeri harcamaların en alt seviyede tutularak hedeflere ulaşmanın en üst düzeyde gerçekleşebilmesi ve potansiyel düşmanlara karşı üstünlük sağlanabilmesi için hayati öneme sahiptir. xvı
Özet (Çeviri)
Electronic technology has come to play an increasingly important role in military operations. To need information about enemy will be integral to any future conflict. Simply information warfare will dominate future war. Command and control warfare (C2W) and electronic warfare (EW) are the core of information warfare. Electronic warfare in its broadest sense goes far beyond electronic intelligence (ELINT). Satellites, aircrafts, unmanned aerial vehicles, ships, and land vehicles are used as a platform for electronic intelligence. In order to be effective at future war, intelligence must be integrated the tactical, operational, and strategic levels and used as part of campaign planning. Mutually supportive, intelligence enhances C W effects against enemy. The intelligence must be timely to support the current mission. Out of date or inaccurate data could lead to disaster for the commander's overall mission. Electronic intelligence (ELINT) sensors provide accurate and timely intelligence for the commanders. The implementation of information technology is essential to provide the automation necessary to transfer, process, and store the large volumes of data on the future battlefield. Electronic intelligence (ELINT) will play a significant role in the support developed to allow commanders to plan and maneuver faster than an adversary. Signal intelligence (SIGINT) and electronic intelligence (ELINT) sensors enable target detection and accurate location, on a large scale, in a short time. Airborne, ship-based, and land-based ELINT are currently used. The development of space-based and unmanned aerial vehicles electronic intelligence (ELINT) systems will be more affect the future battlefield. Other sensor platforms will continue to be used. New technology will offer the potential to achieve military objectives in different ways and indeed provide means to do completely new things. Maintaining close collaboration with allied partners, and with the civil sector, will be vital in order to maximize the achievement of the objectives and maintain a technological lead over potential adversaries whilst minimizing costs. xv