Bariatrik cerrahi adaylarında, psikiyatrik komorbidite, yeme davranışları ve ilişkili faktörler
Psychiatric comorbidity, eating behaviors, and related factors in candidates for bariatric surgery
- Tez No: 811414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜMEYSA YENİ ELBAY, DOÇ. DR. AYNUR GÖRMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Obezite sıklığı giderek artan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bariyatrik cerrahi adaylarında psikiyatrik komorbidite oranlarının ve yeme bozukluğu görülme sıklığının obez olmayan bireylere göre daha sık olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada bariatrik cerrahi adaylarının psikiyatrik komorbiditelerinin, yeme bozukluklarının, tıkınırcasına yeme bozukluğunun (TYB), ve ilişkili faktörlerinin tespiti ile operasyon öncesi ve sonrası ruhsal ve fiziksel iyilik haline katkı sunabilmeyi ve literatüre katkı sağlamayı hedefledik. Bu çalışmaya S.B.İ.M.Ü. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Psikiyatri polikliniğine, değerlendirme amacı ile konsülte edilen bariyatrik cerrahi adayı 105 hasta kabul edilmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafından DSM-5 için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5) yapılmış ve tanılar kaydedilmiştir. Sosyodemografik veri formu, yeme bozuklukları tanı envanteri araştırmacı tarafından uygulanmıştır. MMPI (Minnesota çok yönlü kişilik envanteri) ve ADÖ (atıştırma davranışı ölçeği) katılımcıların öz bildirime bağlı değerlendirilmiştir. Araştırmada değerlendirilen katılımcıların demografik ve klinik özellikleri betimleyici istatistiksel analizlerle (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma vb.) incelenmiş. Ayrıca tüm veriler yeme bozukluğu ve TYB açısından ki-kare analizi ile karşılaştırılmıştır. Bazı özellikler arasındaki ilişkiler korelasyon analizleri ile incelenmiş olup ayrıca TYB riskini artırmada etkili olan değişkenler Tek ve Çok Değişkenli Binary Lojistik Regresyon Analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a growing public health problem. Psychiatric comorbidity rates and prevalence of eating disorders have been shown to be higher in bariatric surgery candidates than in non-obese individuals. In this study, we aimed to determine the psychiatric comorbidities, eating disorders, binge eating disorder (BED) and related factors in bariatric surgery candidates, to improve their mental and physical well-being before and after surgery, and to contribute to the literature. A total of 105 patients who were referred for evaluation as bariatric surgery candidates were included in this study at the Psychiatry Outpatient Clinic of S.B.İ.M.Ü. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5) was conducted by the researcher to the participants and the diagnoses were recorded. A socio-demographic data form and eating disorders diagnostic inventory were administered by the researcher. The Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI) and the Repetitive eating questionnaire [Rep(eat)-Q] were evaluated based on self-report by the participants. Descriptive statistical analyses (number, percentage, mean, standard deviation, etc.) were used to examine the demographic and clinical characteristics of the participants in the study. Additionally, all data were compared for eating disorders and BED using Chi-square Analysis. Relationships between certain variables were examined using correlation analyses, and variables that increased the risk of BED were investigated using Univariate and Multivariate Binary Logistic Regression Analysis.