İdiyopatik jeneralize epilepsi tanılı hastalarda çalışma belleği, uzun süreli bellek, kaygı, depresyon ve EEG spektral analiz verilerinin karşılaştırılması
Comparison of working memory, LONG-TERM memory, anxiety, depression and EEG spectral analysis data in patients with idiopatic generals epilepsy
- Tez No: 811417
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN FERDA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada idiyopatik jeneralize epilepsi (İJE) sınıfında bulunan absans ve juvenil miyoklonik epilepsili (JME) bireylerin bilişsel ve psikolojik testler ile davranışsal verileri incelemek. Ayrıca bu hastaların elektroensefalografi (EEG) sinyallerinin epileptik atak geçirdiği ve geçirmediği dönemdeki verilerin sayısal hale getirilip spektral analizini yapmaktır. Epilepsi hastalarında, epileptik nöbet ile meydana gelen bilişsel ve davranışsal problemler oluşmaktadır. Jeneralize nöbet geçiren, absans epilepsi ve JME hastalarının nöbet esnasındaki elektrofizyolojik yanıtların sağlıklı kişilerden farklılığının olup olmadığının incelenmesidir. Erciyes Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalına başvuran, Uluslararası Epilepsi ile Savaş Derneği (ILAE) 2017 tanı kriterlerine göre iki adet Absans Epilepsi, altı adet JME tanısı almış ve 10 adet sağlıklı/kontrol grubu hastayı inceledik. Katılımcılara çalışma bellek düzeylerini değerlendirmek için; (n-geri görevi), uzun süreli bellek (USB) düzeyleri için; İşitsel Sözel Öğrenme Testi (AVLT), depresyon düzeylerini; Beck Depresyon Envateri (BDE), kaygı/ankasiyete düzeylerini; Spielberger Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (SDSKE) ve EEG ile epileptik atak geçirdiği andaki sinyallerinin spektral analiz ile istatistiksel özelliklerini karşılaştırdık. Katılımcılara yapılan testlerde USB ve çalışma belleği (ÇB) düzeylerinde anlamlı bulgular çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, examining cognitive and psychological tests of ABSANS and Juvenil myoclonic epilepsy (JME) in the class of idiopathic generalized epilepsy (ije). In addition, the data of the electroencephalography (EEG) signals of these patients is numerically and spectral analysis of the data in the period when the epileptic attacks and not undergoing epileptral attacks. Cognitive and behavioral problems with epileptic seizures occur in epilepsy patients. It is to examine whether the electrophysiological responses of ABSANS Epilepsy and JME patients with seizure seizures are different from healthy people. According to the 2017 diagnostic criteria, we have diagnosed two ABSANS epilepsy, six JME and 10 healthy/control groups, which applied to the Department of Neurology at Erciyes University, Department of International Epilepsy (ILAE) 2017. In order to evaluate the working memory levels to the participants; (N-Geri task), for long-term memory (USB) levels; Auditory verbal learning test (AVLT), depression levels; Beck Depression Inteater (BDE), anxiety/anxiety levels; Spectral analysis and statistical properties of the Spectral Analysis at the time of his epileptic attack with Spielberger Situation and Continuous Anxiety Inventory (SDSKE) and EEG. In the tests performed to the participants, significant findings were found at USB and Working Memory (ÇB) levels.