Elazığ'daki Hıristiyan dini mimarisi
Christian religious architecture in Elazig
  1. Tez No: 811450
  2. Yazar: RESUL SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Elazığ, bulunduğu konum itibariyle tarih boyunca önemli bir yerleşim alanı olmuştur. Farklı inançlara sahip sosyo – kültürel çeşitliliğe sahiptir. Hıristiyanlığa ait dini mimari eserler ise bu coğrafyadaki kültürel mirasın bir parçasını oluşturmaktadır. İncelediğimiz alanla ilgili bölgedeki bilimsel yayınların oldukça az sayıda olması ve bugüne kadar bir bütün olarak lisansüstü akademik çalışmaya konu olmaması tez çalışmamızın ana sebeplerindendir. Materyal taraması ve saha çalışmamız sonucunda günümüze gelen on altı ve gelemeyen dokuz olmak üzere toplamda yirmi beş yapı yerinde incelenmiştir. Bunlardan dört manastır ve on kilise yapısı Ermeni dini mimarisine aittir. Bir manastır ve bir kilise ise Süryaniler tarafından yapılmıştır. Merkez ilçedeki ibadete açık olan ve Süryani cemaati tarafından kullanılan Meryem Ana Kilisesi hariç diğer yapılar işlevsiz haldedir. Günümüze gelebilen yapılar dört farklı plan tipinde inşa edilmiştir. Bunlar; tek nef planlı kiliseler, üç nefli bazilikal planlı kiliseler, Kapalı Yunan Haçı planlı kiliseler ve trikonkhos (üç yonca yapraklı) planlı kiliselerdir. Çalışmamızda sadece iki tane jamatun yapısı tespit edilmiştir. Her iki yapı da merkezi planlı jamatunlar grubundadır ve Elazığ Merkez ilçede yer almaktadır. Biri Merkez diğeri ise Palu ilçesinde bulunan sadece iki şapel yapısı vardır. Yapıların üst örtülerinde yoğun bir beşik tonoz kullanıldığı görülmektedir. Kubbe bulunan kiliselerde tümünde kubbeye geçişler pandantiflerle sağlanmıştır. Elazığ'daki yapılar oldukça mütevazıdır. Kiliselerin cephe düzenlemeleri ve süslemeleri sadedir. Taç kapı formu veren herhangi bir giriş veya cepheleri hareketlendiren yırtmaç niş bulunmamaktadır. Beden duvarları ağırlıklı moloz taş malzemeyle örülmüştür. 11. yy'dan başlayarak 20. yy başına kadar büyük ölçüde Selçuklu ve Osmanlı hâkimiyeti altında şekillenen Hıristiyan dini mimarisine ait bu yapılar günümüzde Türkiye Cumhuriyeti tarafından korunması gerekli eserler grubuna alınmıştır. Bu durum ülkemizin tüm kültürel mirasımıza etnik köken, ırk ve sınıf ayrımı gözetilmeksizin sahip çıktığının bir kanıtıdır. Çalışmamız Elazığ'da tespit edilebildiğimiz tüm manastır ve kiliseleri her yönüyle objektif ve bilimsel metotlarla ele alan özgün çalışma olmasından dolayı önemlidir.
Özet (Çeviri)
Elazığ has been an important settlement area throughout history due to its location. It has socio-cultural diversity with different beliefs. Religious architectural artifacts belonging to Christianity constitute a part of the cultural heritage in this geography. The fact that there are very few scientific publications in the region related to the area we have examined and that it has not been the subject of a graduate academic study as a whole until today is one of the main reasons for our thesis study. As a result of our material review and fieldwork, a total of twenty-five buildings, sixteen of which have survived to the present day and nine of which have not, were examined on site. Four monasteries and ten churches belong to Armenian religious architecture. One monastery and one church were built by Assyrians. Except for the Virgin Mary Church in the central district, which is open to worship and used by the Assyrian community, the other buildings are non-functional. The surviving buildings were built in four different plan types. These are churches with a single nave plan, churches with a basilical plan with three naves, churches with a closed Greek Cross plan and churches with a trikonkhos (three clover leaves) plan. Only two jamatun structures were identified in our study. Both structures are in the group of central planned jamatuns and are located in Elazığ Central district. There are only two chapel structures, one in the center and the other in Palu district. It is seen that a barrel vault is used extensively in the upper covers of the buildings. In all of the churches with domes, the transitions to the dome are provided by pendants. The buildings in Elazığ are quite modest. The facade arrangements and decorations of the churches are simple. There are no entrances in the form of crown doors or slit niches that enliven the facades. The body walls were built mainly with rubble stone material. Starting from the 11th century until the beginning of the 20th century, these structures of Christian religious architecture, which were largely shaped underSeljuk and Ottoman rule, have now been included in the group of works to be protected by the Republic of Turkey. This is a proof that our country protects all our cultural heritage regardless of ethnicity, race and class. Our study is important because it is the original study that deals with all the monasteries and churches that we can identify in Elazig in all aspects with objective and scientific methods.