Yönetim tarzı ve örgütsel ortamın kamu çalışanlarının iş doyumu üzerindeki etkisi: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi örneği
The effect of management style and organzational environment on job satisfaction of public employees: The case of Van Yüzüncü Yıl University
- Tez No: 811449
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT İZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kamu kurumlarında iş doyumu, çalışanların hizmet sunumunda motivasyon ve bağlılığın temel itici gücü olarak önemli bir rol oynamakta olup, potansiyel bir değerlendirme kaynağı niteliği taşımaktadır. Bu çok boyutlu kavram, çalışanların kişisel değerlerinin tatmini, işin özellikleri, sosyal ilişkiler, fiziksel ortam gibi çalışma ortamına bağlı ve performans yönetimi, iş politikaları, işgücü planlaması gibi yönetsel faktörlerin etkileşimini içermektedir. Bu tez çalışması, iş doyumunun kamu kurumlarında gözlemlenen özelliklerini, belirleyicilerini ve sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyerek; memnuniyet, çalışan ilişkileri, örgüt kültürü, çalışan bağlılığı ve iş doyumu, yönetim ve liderlik gibi önemli performans ölçütlerine olan etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amacına uygun şekilde belirlenen faktörlerin iş doyumuna etkisini ölçmek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden anket kullanılmıştır. Bu araştırma kapsamında, iki bölümden oluşan ve 5'li Likert ölçeği kullanılan bir anket geliştirilmiştir. Çalışmanın ana kütlesi, önemli bir kamu kurumu olan üniversitelerin akademi ve idari birimlerindeki çalışanlar olarak belirlenmiştir. Anket çalışması G*Power analiz yazılımı ile 3279 personelin oluşturduğu evrende 280 örneklem ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma SPSS for Windows 27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla, Cronbach Alfa Katsayısı güvenilirlik testi ayrıca, anket verilerinin istatistiksel analizi için t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi ve Kruskall-Wallis testi gibi yöntemler kullanılmıştır. Verilere göre, yaşın artmasıyla iş memnuniyetinin arttığı, akademi kadro çalışanlarının idari kadro çalışanlarına göre daha yüksek iş doyum puanlarına sahip olduğu ve kuruma olan bağlılığın çalışan ilişkileri ve performans üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Ancak cinsiyetin çalışan memnuniyeti, ilişkiler ve performans üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Yöneticilerin davranışları ve etkili iletişim ise çalışma ortamını ve iş doyumunu olumlu yönde etkilemektedir. Yönetim tarzı ve çalışma ortamının çalışanların iş doyumu üzerinde önemli bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction in public institutions plays an important role as the main driving force of motivation and commitment of employees in the provision of services and is a potential source of evaluation. This multidimensional concept includes the interaction of managerial factors such as performance management, business policies, workforce planning, the satisfaction of employees' personal values, job characteristics, social relationships, physical environment, etc. depending on the working environment. This thesis study examines the characteristics, determinants and consequences of job satisfaction observed in public institutions in detail by examining; it aims to reveal the effects of satisfaction on important performance criteria such as employee relations, organizational culture, employee loyalty and job satisfaction, management and leadership. A questionnaire from quantitative research methods was used to measure the effect of factors determined in accordance with the purpose of the study on job satisfaction. Within the scope of this research, a questionnaire consisting of two parts and using a 5-point Likert scale was developed. The main mass of the study was determined as employees in the academic and administrative units of universities, which are an important public institution. The survey was conducted with G*Power analysis software with 280 samples in a universe composed of 3279 personnel. The research was analyzed using the SPSS for Windows 27 program. In order to evaluate the reliability of the data, Cronbach's Alpha Coefficient reliability test, t test, one-way analysis of variance, Mann-Whitney U test and Kruskall-Wallis test methods were used for statistical analysis of the survey data. According to the data, it is observed that job satisfaction increases with increasing age, academic staff employees have higher job satisfaction scores than administrative staff employees, and loyalty to the institution has an impact on employee relations and performance. However, it was concluded that gender did not have a significant effect on employee satisfaction, relationships and performance. The behavior of managers and effective communication positively affect the working environment and job satisfaction. It has been determined that the management style and working environment have a significant impact on the job satisfaction of employees.