Evre-4 kolon kanseri hastalarındanötrofil/albümin oranının prognostik değeri
Stage-4 in patients with colon cancerprognostic value of neutrophil/albumin ratio
  1. Tez No: 811474
  2. Yazar: OZAN BURAK KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN VARIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Kolon kanseri kalıtsal veya sporadik olarak ortaya çıkabilen önemli bir sağlık sorunudur. Tüm dünyada kadınlarda meme kanseri, erkeklerde prostat kanseri sonrası prevalans olarak 2. sıradadır. Bu çalışmanın hedefi, kolon kanseri tanısı almış hastaların tanı anındaki nötrofil/albümin oranlarının(NAR) prognoz ile bir ilişkisi olup olmadığını saptamaktır. YÖNTEM: Çalışmaya Mart 2006 - Haziran 2018 tarihleri arasında kolon kanseri tanısı alan, 18 yaşından büyük, 140 evre-IV kolon kanseri hastası dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri; yaş, cinsiyet, tümör yerleşimi, metastaz yerleri, kemoterapi bilgileri, surveyleri, tanı anındaki hemogram ve biyokimya parametrelerine ulaşılmıştır. Hastaların tanı anındaki nötrofil ve albümin değerlerinden nötrofil sayısı ve albümin değerleri birbirine oranlanarak nötrofil/albümin oranı bulunmuştur. BULGULAR: NAR değerlerine göre progrese olan ve olmayan hastaların ayrımında NAR değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0,645 (0,543-0,748] etkinliği gözlenmiştir. NAR -2,2 cut-off değerinde progresyon olan ve olmayan hastaları ayırmada duyarlılık % 60,7, pozitif kestirim % 75,0, özgüllük % 64,7, negatif kestirim % 48,5'ti. Yine beklenen sağkalıma göre NAR >2,2 olan grupta %95 güven aralığı ile 16,8- 23,2(ortalama 20,0) ay öngörülen sağkalım süresi NAR
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTİVES: Colon cancer is a severe health disease that can be seen sporadic or related with hereditary risk factors. All over the world; after the prostat cancer in men and breast cancer in women, colon cancer is second most prevalant cancer. The aim of this study was to determine whether neutrophil/albumin ratios at the time of diagnosis of colorectal cancer are associated with prognosis. MATERIALS AND METHODS: This study included 140 stage-IV colon cancer patients older than 18 years who were diagnosed with colorectal cancer between March 2006 and June 2018. The cases were reviewed retrospectively from the aspect of demographic datas such as age and gender; tumor locations, metastasis sites, chemotherapy regimens and surveys. Neutrophil, lymphocyte, platelet and albumin levels at the time of diagnosis were obtained from venous blood serum. FINDINGS: Significant [area under the curve 0.645 (0.543-0.748)] efficacy of the NAR value was observed in differentiating the proggressive cases from the nonprogressive ones, according to NAR values. At NAR -2.2 cut-off value, regarding to differentiate the cases that were getting progressed from the non-progressive ones; sensitivity, positive predictive value, specificity and negative predictive value were 60.7%, 75.0%, 64.7% and 48.5%, respectively. According to the expected survival; 95% of confidence interval predicted survival time of 16.8-23.2 (mean 20.0) months in the NAR >2.2 group was significantly (p < 0.05) lower than the predicted survival time of 24.6-33.2 (mean 28.9) months in the NAR