Solid tümörlerde inflamatuar ve nütrisyonel parametrelerin tümör evre ve beş yıllık sağkalım ile ilişkisi
Relationship of inflammatory and nutritional parameters with tumor stage and five-year survival in solid tumors
- Tez No: 933202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE USTA ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Kanser tüm dünyada hızla artan epidemisiyle önde gelen ölüm nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Bu artış kanserle ilgili prognostik faktörlerin belirlenmesinin önemini ortaya koymuştur. Bu çalışma solid kanser(meme,kolon,akciğer,mide,over) tanılı hastalarda nütrisyonel ve inflamatuar parametrelerin kinik ve prognoza etkisini incelemek için amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma tek merkez ve retrospektif olarak planlanmıştır.. Çalışmaya Ocak 2018-Aralık 2023 tarihleri arasında, İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Onkoloji Kliniğinde yatarak ve ayaktan tedavi alan, yeni tanı ve patolojik tanısı doğrulanmış, benzer klinik ve epidemiyolojik özelliklere sahip 323 vaka çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta bilgileri, hastane elektronik ortamında kayıtlı elektronik hasta dosyalarından elde edilmiştir. Tüm hastalarda demografik verileri (yaş, cinsiyet,yaşam süresi) eşlik eden hastalıklar(hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi, koroner arter hastalığı,kalp yetmezliği ,kronik böbrek yetmezliği, KOAH), tanı anındaki tümör cinsi ve evresi,inflamatuvar(hemoglobin(g/dL),nötrofil(10^9/L)lenfosit(10^9/L),monosit(10^9/L), platelet,MPV(Mean Platelet Volum)(fl),CRP(mg/L),prokalsitonin(ng/mL),sedimentasyon ,ferritin(µg/L) ve nütrisyonel(albümin(g/L),albümin/GGT,PNI )parametreler değerleri kayıt edildi. Bakılan parametreler için yatış anında ilk alınan kan tetkikleri alınmıştır. Hastalar metastatik ve non-metastatik kanserli hastalar olarak gruplandırılacak olup bakılan parametreler metastatik kanserli hasta gruplarında tümör tür ve evresiyle ilişkisi, non-metastatik kanserli hasta gruplarında tümör tür ve evresiyle ve olan ilişkisi değerlendirilecektir. Hastaların laboratuar değişkenleri istatistiksel yöntemler kullanılarak diğer klinik-paraklinik prognostik değişkenlerle karşılaştırılmıştır.Sonuçlar SSPS(Statistical Package for the Social Sciences) 27.00 istatiksel analiz yöntemi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 323 hasta (217 kadın ,106 erkek) hasta alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaları yaş ortalaması 56.9±11.8 idi. Hastaların 147 (%45.5)'si kolon, 88(%27.2)'i meme, 38'i (%11.8) akciğer, 26(%8)'sı mide, 24(%7.4)'ü over kanseri idi. Hastaların yaş ortalaması 56.9±11.8di. Kansere bağlı ölen hasta hastaların sayısı 47 (%14,5) idi. Yaşayanların yaş ortalaması 56.2 ± 11.9,ölen hastaların yaş ortalaması 61.3±10.4'dü.Yaşayan hastaların yaşı ve erkek hasta oranı ölen hastalardan anlamlı (p0.05)farklılık göstermemiştir. Ölen hastaların nötrofil, nötrofil/ lenfosit, CRP, CRP/ albümin değeri , albümin, albümin / GGT, PNI değeri yaşayan hastalara anlamlı (p0.05)farklılık göstermemiştir. Ölen hastaların kolon kanseri oranı yaşayan hastalara göre anlamlı (p0.05)farklılık göstermemiştir. Ölen hastalar ve yaşayan hastalar arasında invaziv lobüler meme karsinomu, kolon adenokarsinom(prekanseröz lezyon:tübüler adenom), kolon adenonokarsinom(prekanseröz lezyon:tübülovillöz adenom), mide adenokarsinom patolojik tanılı hasta oranı anlamlı (p>0.05)farklılık göstermemiştir. Ölen hastalarda invaziv duktal meme karsinom patoloji tanılı hasta oranı yaşayan hastalara göre anlamlı (p0.05) etkinliği gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cancer continues to be one of the leading causes of death with a rapidly increasing epidemic worldwide. This increase has revealed the importance of determining prognostic factors related to cancer. This study was aimed to investigate the effect of nutritional and inflammatory parameters on kinetics and prognosis in patients with solid cancer (breast, colon, lung, stomach, ovarian). Material and Methods: The study was planned as a single center and retrospective study. Between January 2018 and December 2023, 323 cases with similar clinical and epidemiologic characteristics who received inpatient and outpatient treatment in the Internal Medicine and Oncology Clinic of Istanbul Training and Research Hospital, with new diagnosis and pathologic diagnosis confirmed, were included in the study. Patient information was obtained from electronic patient files registered in the hospital electronic environment. Demographic data (age, gender, life expectancy), comorbidities (hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, coronary artery disease, heart failure, chronic renal failure, COPD), tumor type and stage at diagnosis, inflammatory (hemoglobin (g/dL), neutrophils (10^9/L), lymphocytes (10^9/L), monocytes (10^9/L), Platelet, MPV (Mean Platelet Volum) (fl), CRP (mg/L), procalcitonin (ng/mL), sedimentation, ferritin (µg/L) and nutritional (albumin (g/L), albumin/GGT, PNI) parameters were recorded. The first blood tests taken at the time of hospitalization were taken for the parameters. Patients will be grouped as metastatic and non-metastatic cancer patients and the relationship of the parameters with tumor type and stage in metastatic cancer patient groups and with tumor type and stage in non-metastatic cancer patient groups will be evaluated. The laboratory variables of the patients were compared with other clinical prognostic variables using statistical methods. The results were evaluated with the Statistical Package for the Social Sciences (SSPS) 27.00 statistical analysis method. Results: 323 patients (217 female, 106 male) were included in the study. The mean age of the patients included in the study was 56.9±11.8 years. Of the patients, 147 (45.5%) had colon cancer, 88 (27.2%) had breast cancer, 38 (11.8%) had lung cancer, 26 (8%) had stomach cancer, and 24 (7.4%) had ovarian cancer. The mean age of the patients was 56.9±11.8 years. The number of patients who died due to cancer was 47 (14.5%). The mean age of the living patients was 56.2±11.9 years and the mean age of the deceased patients was 61.3±10.4 years. The age of the living patients and the proportion of male patients were significantly (p0.05) between deceased and living patients. Neutrophils, neutrophils/lymphocytes, CRP, CRP/albumin, albumin, albumin/GGT, PNI values were significantly (p0.05) between deceased and living patients. The rate of colon cancer in deceased patients was significantly (p0.05) between living and deceased patients. The proportion of patients with pathologic diagnosis of invasive lobular breast carcinoma, colon adenocarcinoma (precancerous lesion: tubular adenoma), colon adenonocarcinoma (precancerous lesion: tubulovillous adenoma), gastric adenocarcinoma did not differ significantly (p>0.05) between deceased patients and living patients. The rate of patients with pathologic diagnosis of invasive ductal breast carcinoma was significantly (p0.05) effect of neutrophils, NLO, CRP, CRP/albumin value was observed in the separation of deceased patients and living patients.