The impact of short story dramatization on foreign language learners' motivation and anxiety
Kısa hikâye dramatizasyonunun yabancı dil öğrencilerinde motivasyon ve kaygı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 811497
  2. Yazar: ÇETİN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada İngilizce sekiz hafta boyunca öykü dramatizasyon tekniği kullanılarak öğretilmiştir. Katılımcılar, Van ilinde bir ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinden oluşştu. Katılımcıların yaş ortalaması 13'tü. 26 katılımcıdan oluşan deney grubunun yanı sıra 25 katılımcıdan oluşan bir kontrol grubu da oluşturuldu. Katılımcıların süreç başındaki kaygı ve motivasyon düzeylerini ölçmek için bir tane motivasyon ölçeği ve bir tane kaygı ölçeği ön test olarak uygulandı ve aynı ölçekler sürecin sonunda son test olarak her iki gruba yeniden uygulandı. Ölçeklerde yer alan nicel verileri nitel verilerle birleştirmek ve daha güvenilir ve doğrulayıcı sonuçlar elde etmek amacıyla sürecin başında ve sonunda deney grubunda yer alan 5 katılımcı ile yarı yapılandırılmış bir görüşme yapıldı. Süreç tamamlandıktan sonra ön test ve son test olarak kullanılan motivasyon ve kaygı ölçekleri SPSS aracılığıyla değerlendirildi. Deney grubundaki katılımcıların motivasyon düzeyleri 55 puan üzerinden 33,19'dan 43,26'ya yükselirken, kaygı düzeyleri 100 puan üzerinden 63,07'den 45,42'ye düşmüştür. Kontrol grubundaki katılımcıların motivasyon düzeyleri 55 puan üzerinden 34,38'den 34,76'ya yükselirken, kaygı düzeyleri 100 puan üzerinden 64,26'dan 63,38'e geriledi. Bu sonuçlar açıkça gösteriyor ki deney grubundaki katılımcıların motivasyonlarında anlamlı bir artış, kaygılarında ise anlamlı bir azalma olmuştur. Ancak kısa öykü dramatizasyon tekniği ile İngilizce öğretilmeyen kontrol grubundaki katılımcıların kaygı ve motivasyonları pek değişmemiştir. Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde hikâye dramatizasyon tekniği ile genç öğrenenlerin motivasyonlarını artırmak ve kaygılarını azaltmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, English was taught through story dramatization technique for eight-week. The participants were 7th-grade students attending a secondary school in Van province, Türkiye. The average age of the participants was 13. 26 students in the experimental group and 25 students in the control group were chosen as participants. To measure the anxiety and motivation levels of the participants, a motivation scale and an anxiety scale were applied as pre-tests, and the same scales were used as post-tests at the end of the process for both groups. At the beginning and the end of the process, a semi-structured interview was conducted with 5 participants in the experimental group to combine the quantitative data with the qualitative data and obtain more reliable and confirmatory results. After completing the process, the motivation and anxiety scales were used as pre-test, and post-test were evaluated in SPSS. The motivation levels of the participants in the experimental group increased from 33.19 to 43.26 out of 55 points and their anxiety levels decreased from 63.07 to 45.42 out of 100 points. The motivation levels of the participants in the control group increased from 34.38 to 34.76 out of 55 points and their anxiety levels decreased from 64.26 to 63.38 out of 100 points. Regarding these results, it is clear that there is a significant increase in the motivation of the participants in the experimental group and a significant decrease in their anxiety. However, the anxiety and motivation levels of the participants in the control group, who were not taught English with the short story dramatization technique, did not change much. This study aims to increase the motivation of young learners and reduce their anxiety with the story dramatization technique in teaching English to young learners.