Turist kişilik tipleri ve turist-yerli halk etkileşim kalitesi ile Cıttaslow şehirlerini ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between tourist personality types and the quality of tourist-host interaction and the intent to visit Cittaslow cities
- Tez No: 811504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hızlı ve tüketime dayalı bir yaşama karşı çıkan sakin şehir akımı, hayattan zevk alacak hızda yaşamayı, doğal olanı korumayı, tek tipleşmenin önüne geçmeyi, geleneklere, göreneklere, yöreselliğe ve zanaatlara sahip çıkmayı amaçlamıştır. Turistlerin geleneksel turizm türlerine karşı daha farklı tatil deneyimleri yaşamak istemesiyle birlikte alternatif turizm çeşitleri ortaya çıkmıştır. Ekoturizm, sürdürülebilir turizm, gastronomi turizmi, kültür turizmi ve yavaş şehir hareketi gibi alternatif turizm çeşitleri turistlerin tatil motivasyonlarını da etkilemiştir. Turistlerin istek, ihtiyaç ve beklentileri kişilik özelliklerine göre değişmektedir. Yerli halkın da turizm faaliyetlerine katılmasıyla birlikte turistler ve bölge insanı arasındaki etkileşim ve ilişki konuları da önem kazanmıştır. Bu nedenle, turist kişilik tiplerinin ve turist-yerli halk etkileşim kalitesinin ziyaret etme niyeti üzerinde önemli bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın temel amacı; turist-yerli halkla etkileşim kalitesinin sakin şehirleri ziyaret etme niyetleri üzerindeki etkisini belirlemek ve turist kişilik tiplerinin turist-yerli halk etkileşimi ile sakin şehirleri ziyaret etme niyetleri arasında olası farklılıkları ortaya koymaktır. Bu doğrultuda ilişkisel tarama yöntemi ile araştırma hipotezleri oluşturulmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda farklı kişilik özelliklerine ve farklı ziyaret motivasyonlarına sahip olan turistlere ulaşabilmek için alternatif turizm çeşitleri bakımından zengin bir il olan Aydın'ın Didim ilçesi araştırma evreni olarak belirlenmiştir. Verileri toplamak amacıyla anket tekniğinden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda, Didim ilçesini ziyaret eden toplam 1225 yerli ve yabancı turistle anket çalışması gerçekleştirilmiş ve kriterlere uygun bulunmayan anketler elendikten sonra 966 anket analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, turist kişilik tiplerinin ile ziyaret etme niyeti ve turist-yerli halk etkileşim kalitesi değişkenleri arasında anlamlılık tespit edilmiştir. Ayrıca turist-yerli halk etkileşim kalitesinin ziyaret etme niyeti üzerine pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Movement of Cittaslow, which opposes a fast and consume-based life, aims to live at a pace to enjoy life, protect being natural, prevent monotony, and protect traditions, customs, locality, and crafts. Alternative tourism types have emerged as tourists want to have different holiday experiences against traditional tourism types. Alternative tourism types such as ecotourism, sustainable, gastronomic, cultural, and slow city movement have also affected tourists' holiday motivations. Desires, needs, and expectations of tourists vary according to their personality traits. With the participation of local people in tourism activities, the interaction and relationship issues between tourists and local people have gained importance. Therefore, it is thought that tourist personality types and tourist-host interaction quality significantly impact the intention to visit. The primary purpose of the research is to determine the effect of tourist-host interaction quality on their intention to visit sedentary cities and to reveal possible differences in tourist personality types between tourist-host people's interaction and their intention to visit sedentary cities. In this direction, research hypotheses were formed with the relational screening method. In line with the research purpose, the Didim district of Aydın, a rich province in terms of alternative tourism types, was determined as the research universe to reach tourists with different personality traits and different visit motivations. A questionnaire technique was used to collect data. In this direction, a survey was conducted with 1225 domestic and foreign tourists visiting the Didim district. Then the surveys that did not meet the criteria were eliminated, and 966 were analyzed. As a result of the analysis, significance was determined between the tourist personality types, the intention to visit, and the quality of tourist-host interaction quality. In addition, it has been found that the quality of tourist-host interaction has a positive and significant effect on the intention to visit.