Image processing based wireless loop scanning system in hot rolling mills and real-time scada monitoring
  1. Tez No: 811505
  2. Yazar: KAMAL UDDIN AQA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, sıcak haddehanelerde oluşan loop'ları taramak için görüntü işleme tabanlı kablosuz loop tarama sistemi ve gerçek zamanlı SCADA (Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama) analizi kullanılarak yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Önerilen sistem, geleneksel tarama yöntemlerine göre birçok avantaj sunmaktadır ve bu avantajlar arasında artırılmış doğruluk, gerçek zamanlı izleme ve uzaktan erişim yer almaktadır. Önerilen sistem, loop'ün görüntülerini yakalar ve gelişmiş görüntü işleme algoritması kullanarak döngü tarama sürecini verimli bir şekilde gerçekleştirir. Analiz edilen veriler, gerçek zamanlı olarak SCADA yazılımı kullanılarak izlenir ve döngü sistemi bu şekilde kontrol edilir. Sistemin kablosuz yapısı, zor kullanım alanlarına kurulabilmesini sağlarken, gerçek zamanlı izleme özellikleri herhangi bir anormalliğe hızlı tepki verilmesini sağlar. Bu sistem, sensör kullanan geleneksel loop tarama yöntemlerine göre sıcak haddehanelerde loop'leri tarayan yenilikçi ve verimli bir çözüm sunmaktadır. Çalışmamız, üreticilere, loop'leri algılarken sensördeki hatalardan kaynaklanan kayıpları azaltmalarına olanak tanıyarak önemli faydalar sağlayabilir. Görüntü işleme tabanlı loop tarayıcının sonuçları güvenilir olabilir, bu da sıcak haddehane izleme teknolojisinde önemli bir ilerleme olarak değerlendirilebilir. Bu çalışma, loop tarayıcılarının haddehanelerde uygulanma şeklini devrim niteliğinde değiştirebilir ve çubuğun konumunu ve şeklini daha doğru, güvenilir ve verimli bir şekilde kontrol etmek için daha iyi bir yöntem sağlayabilir. Kullanılan STM32 mikrodenetleyici, çelik üretim süreçlerinin gerçek zamanlı izlenmesi ve kontrolü için yeni olanaklar sunarak kalite ve verimlilikte iyileşmeye yol açar.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel approach is presented for scanning the loops in hot rolling mills using an image processing-based wireless loop scanning system and real-time SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) analysis. The proposed system offers several advantages over traditional scanning methods, such as improved accuracy, real-time monitoring, and remote access. The proposed system captures images of the loops and processes them using advanced image processing algorithm to perform the loop scanning process efficiently. The analyzed data is then monitored in real-time using SCADA software and the looper system is thus controlled. The wireless nature of the system allows it to be installed in difficult-to-use areas, while its real-time monitoring capabilities enable prompt response to any abnormalities. The system offers an innovative and efficient solution for scanning loops in hot rolling mills as compared to the conventional loop scanning methods that use sensors. Our study can provide significant benefits to manufacturers, enabling them to reduce waste caused by flaws in the sensor while detecting the loops. The results of image-processing-based loop scanner can be reliable, making it a significant advancement in hot rolling mill monitoring technology. The study has the potential to revolutionize the way loop scanners are implemented in rolling mills, providing a more accurate, reliable, and efficient way to control the position and shape of the strip. The use of STM32 microcontroller used for image processing opens up new possibilities for real-time monitoring and control of steel production processes, leading to improved quality and productivity.