Matematik ağırlıklı stem eğitiminin ilkokul öğrencilerinin matematik başarısına ve matematik tutumlarına etkisi
The effect of mathematics-headly stem education on math success and attempts of primary school students
  1. Tez No: 811547
  2. Yazar: NAGİHAN GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada ilkokul 3. sınıf öğrencilerine matematik ağırlıklı STEM eğitimi etkinlikleri uygulanmış ve bu eğitimin öğrencilerinin matematik başarısına ve matematik tutumuna etkileri incelenmiştir. Araştırmada kontrol gruplu ön test ve son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan bir ilkokula devam eden 25 deney ve 26 kontrol olmak üzere toplam 51 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğrenciler uygun örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Araştırmada matematik dersi ''Veri Toplama ve Değerlendirme'' ve ''Doğal Sayılarla Çarpma İşlemi'' konularına ait kazanımlar ve fen bilimleri dersi ''Çevremizdeki Işık ve Sesler'' ve ''Sesin İşitmedeki Rolü'' konularına ait kazanımlar hedef alınmıştır. 6 hafta süresince deney grubu öğrencileri 5E öğrenme modeline uygun geliştirilen matematik ağırlıklı STEM eğitimi alırken, kontrol grubu öğrencileri mevcut öğretim programına göre eğitim almıştır. Veriler Matematik Tutum Ölçeği ve Matematik Başarı Testi ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, bağımlı örneklem t-testi, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma süresince elde edilen veriler incelendiğinde STEM eğitimi ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin matematik başarı puanlarında istatiksel olarak anlamlı bir fark göstermemektedir. STEM eğitiminin öğrencilerin matematiğe yönelik tutumunda ise olumlu yönde anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mathematics-based STEM education activities were applied to primary school 3rd grade students and the effects of this education on students' mathematics achievement and mathematics attitude were examined. In the research, pre-test and post-test quasi-experimental design with control group was used. The study group of the research consists of 51 students, 25 experimental and 26 control, who attend a primary school in Gebze, Kocaeli in the 2022-2023 academic year. The students participating in the research were selected according to the convenient sampling method. In the research, the objectives of the mathematics lesson“Data Collection and Evaluation”and“Multiplication with Natural Numbers”and the achievements of the science lesson“Light and Sounds in Our Environment”and“The Role of Sound in Hearing”were targeted. During 6 weeks, the students in the experimental group received STEM education based on mathematics developed in accordance with the 5E learning model, while the students in the control group received education according to the current curriculum. Data were obtained with Mathematics Attitude Scale and Mathematics Achievement Test. Independent sample t-test, dependent sample t-test, Mann Whitney U test and Wilcoxon signed-rank test were used in the analysis of the data. When the data obtained during the research are examined, STEM education does not show a statistically significant difference in the mathematics achievement scores of primary school 3rd grade students. It has been determined that there is a significant positive difference in STEM education students' attitudes towards mathematics.