An Exporatory research on how Turkish academicians perceive performance evaluation criteria at universities
Üniversitelerde performans değerleme kalitelerine bakış
- Tez No: 81157
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN KAPİR SİNAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
oz Performans değerleme sistemlerinin geliştirilmesi sürecinde performans kriterlerinin belirlenmesi, bu sürecin en önemli aşamalarından biridir. Bu araştırmada amaç, Türkiye'deki devlet üniversitelerinde, akademik performans değerleme kapsamında görülen yükselme ve atamalarda kullanılan kriterlerin, öğretim üyelerince nasıl algılandığını ölçmek ve öğretim üyelerinin akademik değerleme sistemlerinde olması gerektiğini düşündükleri kriterleri ortaya çıkarmaktır. Araştırma 22 üniversitenin işletme ve makina mühendisliği bölümlerinden öğretim üyeleri ile, posta yoluyla gönderilen standart anket formuyla yapılmıştır. Mühendislik ve sosyal bilimler alanlarında çalışan öğretim üyelerinin bu kriterlere bakışlarında bir farklılık olup olmadığı test edilmiş ve genel olarak her iki grubun da kriterlere ilişkin değerlendirmeleri incelenmiştir. Sonuçta, genelde Türkiye'deki öğretim üyelerinin akademik performans değerleme kriterlerine bakışlarının yabancı literatürdekinden farklı olmadığı; sosyal bilimler alanında çalışan öğretim üyeleri ile mühendislik alanında çalışanların kriterlere bakışlarında da benzerlik olduğu görülmüştür. Yüksek Öğretim Kurumu' nun üniversitelerde genel değerleme sistemleri uygulamağa başladığı bir dönemde bu çalışma bu konuda Türkiye'de yapılan ilk çalışma olması yönüyle önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Selecting the criteria is one of the vital steps in developing performance appraisal systems. The aim of this study was to find out how Turkish academicians perceived the existing performance evaluation criteria used in promotion decisions and what their opinions on the ideal evaluation criteria for evaluating academic performance. The study was conducted in management and mechanical engineering departments of 22 universities in Turkey. The research technique was questionnaire. Results from academicians from mechanical engineering departments and that of management departments were tested to see if there were any differences in their responses as well as their general opinions. As a result, Turkish academicians did not differ from the literature in their views on academic performance criteria, in that they perceived research outputs to be the most important criteria, followed by teaching and service. In addition, academicians from mechanical engineering and management departments shared similar opinions. This study is important for being the first study in this area, especially now that Higher Education Council is working on systems and improvements for assessing academic performance.