Personel güçlendirmenin inovatif çalışma davranışına etkisinde psikolojik iyi oluşun aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediating role of psychological well-being in the effect of employee empowerment on innovative work behavior and a research related to this
- Tez No: 811571
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Genel olarak değerlendirilecek olursa örgütler için günümüzde globalleşme ve sürekli farklılaşan dış çevre koşulları nedeniyle yenilik ve değişimlere adapte olabilmek büyük önem taşımaktadır. Bu durumda örgütsel inovasyon kavramını ön plana çıkarmaktadır. Yaratıcılık kurumların farklı fikirler ortaya koyma gücünü ifade ederken, inovasyon ise örgütlerin yeni ürün ya da hizmet, yönetim süreci ve düşünceleri teşvik etmesiyle alakalıdır. Örgütlerin yaratıcılık ve yenilikçilik kapasitesi, performansının önemli bir göstergesi haline gelmiş, rekabet avantajı elde etmede önemli bir unsuru olmuştur. Örgütlerin tüm bunları gerçekleştirebilmeleri çalışanların inovatif çalışma davranışı göstermeleri ile ilgilidir. Çalışan davranışlarının nedenlerini açıklamada kullanılan bir diğer kavram da psikolojik iyi oluştur. Psikolojik iyi oluş kişinin kendi yaşamı ve duygularını nasıl algıladığı ile alakalıdır. Kişinin sahip olduğu kapasitesini etkin kullanabilme kabiliyeti olarak da tanımlanabilen psikolojik iyi oluş seviyesinin fazla olmasının, kişinin yaşamını her açıdan pozitif etkilemesi beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı eğitim kurumları açısından personel güçlendirme faaliyetlerinin işlevselliğini arttırmak ve öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları ve inovatif çalışma davranışı bağlamında yenilikçi öğretim teknikleri ile öğrencilere yaklaşmaları okullardaki eğitim-öğretim sürecinde etkinlik ve verimlilik süreci ile gelecekteki çalışmalara katkı sağlamaktır. Araştırmanın amacına yönelik olarak öncelikle konuya ilişkin literatür taraması yapılmış sonrasında ise araştırma kısmına geçilmiştir. Bu çalışma eğitim sektöründe yapılmış olup örneklemini İlkokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Anket 407 kişiye uygulanmış olup bunlardan 364'ü öğretmen 37'si yöneticidir. Çalışmada nicel ve açıklayıcı bir araştırma modeli uygulanmıştır. Personel güçlendirmenin inovatif çalışma davranışına etkisinde psikolojik iyi oluşun aracılık etkisinin incelenmesi için öncelikle psikolojik iyi oluşun psikolojik güçlendirmeden etkilenmesi için basit regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Ardından basit regresyon analizi ile psikolojik güçlendirmenin inovatif çalışma davranışına olan etkisi ele alınmıştır. Son olarak psikolojik güçlendirmenin ve psikolojik iyi oluşun inovatif çalışma davranışı üzerindeki etkisi çoklu regresyon ile incelenmiştir. Bağımsız değişken olan personel güçlendirme; psikolojik güçlendirme ve yapısal güçlendirme boyutlarından meydana gelmektedir. Kurulan model için psikolojik güçlendirme puanının toplam, doğrudan ve dolaylı etkisi anlamlı olup dolaylı etkinin anlamlı ve %1.6 olarak hesaplanması dolayısıyla psikolojik Güçlendirme puanının İnovatif Çalışma Davranışı etkisinde kısmi aracılık etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Yapısal Güçlendirmenin inovatif çalışma davranışı üzerindeki etkisinde psikolojik iyi oluşun kısmi aracılık etkisi anlamlıdır; ancak %0.9 olarak hesaplanmış olup çok düşüktür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT If evaluated in general, it is of great importance for organizations today to be able to adapt to innovation and change due to globalization and constantly changing external environmental conditions.In this situation, the concept of organizational innovation comes to the fore. Creativity refers to the power of organizations to come up with different ideas, while innovation is related to the ability of organizations to promote new products or services, management processes and ideas. The creativity and innovation capacity of organizations has become an important indicator of their performance and an important element in gaining competitive advantage. The ability of organizations to realize all these are related to the innovative work behaviour of employees.Another notion used to explain the reasons for employee behaviour is psychological well-being. Psychological well-being is related to how one perceives one's own life and emotions. A high level of psychological well-being, which can also be defined as the ability to use one's capacity effectively, is expected to have a positive impact on every aspect of one's life. The aim of this study is to increase the functionality of Employee empowerment activities in terms of educational institutions and to contribute to future studies with the effectiveness and efficiency process in the education and training process in schools by approaching students with innovative teaching techniques in the context of teachers' psychological well-being and innovative work behaviour.For the purpose of the study, firstly, a literature review on the subject was conducted and then the research part was started.This study was conducted in the education sector and the sample consists of primary school teachers.The questionnaire was implemented to 407 people, of whom 364 were teachers and 37 were administrators.A quantitative and explanatory research model was applied in the study. In order to examine the mediating effect of psychological well-being on the effect of employee empowerment on innovative work behaviour, firstly, simple regression analysis was performed for the effect of psychological well-being on psychological empowerment.Then, the effect of psychological empowerment on innovative work behaviour was examined with simple regression analysis.Finally, the effect of psychological empowerment and psychological well-being on innovative work behaviour was examined by multiple regression. Employee empowerment, which is the independent variable, consists of psychological empowerment and structural empowerment dimensions. For the established model, the total, direct and indirect effects of psychological empowerment score are significant, and since the indirect effect is significant and calculated as 1.6%, it is possible to say that psychological empowerment score has a partial mediation effect in the effect of Innovative Work Behaviour. The partial mediation effect of psychological well-being on the effect of Structural Empowerment Questionnaire on innovative work behaviour is significant; however, it is calculated as 0.9%, which is very low.