GTF genı̇nı̇n moleküler tespı̇tı̇ ve bakterı̇yosı̇n üretı̇mı̇yle ağız florası ve ağız hastalığına neden olan patojen bakterı̇ler arasındakı̇ ilişkinin ı̇ncelenmesı̇
Molecular detection of GTF gene and examination of the relationship between the oral flora and the pathogenic bacteria caused by oral disease with bacteriosin production
  1. Tez No: 811602
  2. Yazar: MURTADHA KADHIM MALLAKH AL-DELIHEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KAYABAŞ AVŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ THANAA RASHEED ABDULRAHMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada farklı yaşlardan ve her iki cinsiyetten hem sağlıklı (n=60) hem de hasta (n=60) bireylerden toplam 120 sürüntü örneği alınmıştır. Bakteriyel izolatların tanısında Vitek II teknolojisi, geleneksel biyokimyasal ve kültür testleri kullanılmıştır. Hasta bireylerden alınan örneklerde, izolatların %47'sinin Streptococcus mutans'a ait olduğu görülmüştür. Bakteri izolatlarının antibiyotiklere duyarlılığı Kirby-Bauer disk difüzyon tekniğiyle yapılmıştır ve izolatların çoğu antibiyotiklere karşı direnç göstermiştir. Mikro plaka yöntemiyle S. mutans izolatlarının çoğu biyofilm üretmiştir. İzolatlarda 16s rRNA ve gtf geninin tespiti PCR kullanılarak istatistiksel olarak anlamlı bir oranda gösterilmiştir. Yerel olarak izole edilen Lactobacillus sakei bakteriyosin üretiminde etkin izolatı seçmek için taranmıştır. Bakteriyosinin antibakteriyel aktivitesi, 200 µg/mL'de 19 ila 23 mm arasında değişen inhibisyon zonlarına göre 10 S. mutans izolatının tümü üzerinde yüksek etki göstermiştir. Bu tez kapsamında, gtf geninin moleküler olarak tespit edilmesi ve bakteriyosin üretimiyle ağız florası ve ağız hastalığına neden olan patojen bakteriler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A total of 120 swab samples were taken from both healthy (n=60) and unhealthy (n=60) individuals of these different ages and both genders. Vitek II technology, traditional biochemical and culture tests were used for the diagnosis of bacterial isolates. In samples taken from sick individuals, 47% of the isolates were found to belong to Streptococcus mutans. The susceptibility of bacterial isolates to antibiotics was determined by the Kirby-Bauer disk diffusion technique and most of the isolates showed resistance to antibiotics. Most of the S. mutans isolates produced biofilms by the microplate method. Detection of 16s rRNA and gtf gene in isolates was demonstrated at a statistically significant rate using polymerase chain reaction. Locally isolated Lactobacillus sakei was screened to select isolate active in bacteriocin production. The antibacterial activity of bacteriocin was high on all 10 S. mutans isolates with respect to zones of inhibition ranging from 19 to 23 mm at 200 µg/mL. In this thesis, we aimed to determine the gtf gene molecularly and to examine the relationship between bacteriocin production and oral flora and pathogenic bacteria that cause oral disease.