Bilinçli tüketim, işbirlikçi tüketim ve gönüllü sadelik: Sürdürülebilir tüketim ve bir uygulama
Mindful consumption, collaborative consumption and voluntary simplicity: Sustainable consumption and a research
  1. Tez No: 811610
  2. Yazar: SAMET SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TIĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sürdürülebilirlik, en geniş tanımı itibarıyla günümüz kaynaklarının gelecek nesillerin ihtiyaçlarını da göz ardı etmeden tüketilmesi anlamına gelmektedir. 18. yüzyıl sonrası sanayileşmeye paralel olarak hızlı ekonomik gelişmeler neticesinde tüketim süreçleri de ivme kazanmaya başlamıştır. Bunun neticesinde, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi, nüfusun hızlı artışına bağlı olarak tüketim ihtiyacındaki artış, tüketici davranışlarının zaman içerisindeki değişimi vb. birçok sebep sürdürülebilirlik konusunun önemini ortaya çıkarmış olup bu konunun detaylı bir şekilde araştırılması ve uygulamaya konulmasını gerekli kılmıştır. Bu araştırmanın amacı, demografik özellikler (cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, çocuk sayısı vb.) ile yaşam tarzı ve değerlerin bilinçli tüketici davranışı, işbirlikçi tüketici davranışı ve gönüllü sade yaşam biçimi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında veriler, Google Docs aracılığıyla online anket oluşturularak Whatsapp, Telegram, Facebook, Twitter vb. sosyal medya platformları üzerinden katılımcılar ile paylaşılmış olup, toplam 310 katılımcıya ulaşılmıştır. Anket verileri toplandıktan sonra normal dağılım analizi, geçerlilik ve güvenilirlik analizi, faktör analizi, t-testi, anova testi, regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability, with its broadest definition, means the consumption of today's resources by taking into account the needs of future generations. Consumption processes started to gain momentum as a result of rapid economic developments in parallel with industrialization after the 18th century. As a result, many reasons such as unconscious consumption of natural resources, the increase in consumption needs due to the rapid increase in the population, the change in consumer behavior over time etc. have revealed the importance of the issue of sustainability and made it necessary to investigate this issue in detail and put it into practice. The aim of this research is to examine the effects of demographic features (gender, age, education level, number of children, etc.) and lifestyle and values on mindful consumer behavior, collaborative consumer behavior and voluntary simple life style. Within the scope of the research, an online surveys was created on Google Docs and shared with 310 participants in total via social media platforms such as Whatsapp, Telegram, Facebook, Twitter etc. After the survey data were collected, it was analyzed using normal distribution analysis, validity and reliability analysis, factor analysis, t-test, anova test, and regression analysis. In conclusion chapter, the collected data were evaluated and suggestions were made.