Necat Çavuş'un şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi
The thematic analysis of Necat Çavuş's poems
- Tez No: 811622
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KANTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Türk edebiyatında 1980 kuşağı arasında yer alan Necat Çavuş, şiirlerinde mistik ve metafizik eksenli temaların yanı sıra çağın içerisindeki bireysel ve sosyal sorunlara odaklanır. Bu tez çalışmasının temel amacı, Necat Çavuş'un şiirlerindeki temaların belirlenerek detaylı bir şekilde incelenmesidir. Bu çalışmada şairin hayatı, şiirleri, hikâyeleri, çeviri çalışmaları, dergicilik faaliyetleri, makaleleri ve poetikası üzerine elde edilen bilgiler, disiplinlerarası bir yaklaşımla irdelenerek yorumlanmıştır. Bu inceleme sonucunda şiirlerinde özellikle dinî ve dinî unsurlar içerisinde tasavvuf, peygamber kıssaları ve ehlibeyit sevgisi ile ilgili konular değerlendirilmiştir. Şiirlerde Diriliş düşüncesi ile ilgili temalar belirlenerek metafiziğe dayalı unsurlar incelenmiştir. Doğu ve Batı medeniyeti ile ilgili düşüncelerin mukayesesi yapılmış ve tasnifin alt başlığı olarak Amerika'nın dünya üzerindeki etkisinin ne şekilde ele alındığı belirlenmiştir. Çavuş'un şiirlerinde ayrılık temasının yanı sıra sosyal tenkit unsurları tetkik edilerek kültürel değişimin ve yozlaşmanın ne şekilde işlendiği açıklanmaya çalışılmıştır. Şiirlerde, yaşanılan dönemde Müslüman toplumların bağımsızlık mücadelesine ve çağın içerisinde ezilen toplumlara karşı adaletin gücüne ve önemine de odaklanıldığı tespit edilmiştir. Çavuş'un şiir evreninde ideal kadın ve ötekileşen kadın modeline ilişkin imgeler irdelenerek çocuk ve anne ile ilgili şiirler metin merkezli bir yaklaşımla tahlil edilmiştir. Aşk temasının ele alınış biçimi ile ilgili kapsamlı tespit ve tahlillere yer verilerek mekânın birey ve toplum üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Necat Çavuş'un hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler çalışmaya dâhil edilerek gerekli görülen kısımlar ele alınmış ve yapılan değişikliklerle konular sistemli bir şekilde sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Necat Çavuş, who is among the 1980s generation in Turkish literature, focuses on individual and social problems in the age, as well as on mystical and metaphysical themes in his poems. The main purpose of this thesis is to determine and analyze the themes in Necat Çavuş's poems in detail. In this study, the information obtained on the poet's life, poems, stories, translation studies, journalism activities, articles and poetics were analyzed and interpreted with an interdisciplinary approach. As a result of this examination, the subjects related to mysticism, stories of the prophets and the love of the ahlibeyit, especially among the religious and religious elements, were evaluated in his poems. The themes related to the idea of Resurrection in the poems were determined and the elements based on metaphysics were examined. A comparison of the ideas about Eastern and Western civilization was made and it was determined how the impact of America on the world was handled as the subtitle of the classification. In addition to the theme of separation in Sergeant's poems, social criticism elements were examined and it was tried to explain how cultural change and corruption were handled. It has been determined that the poems also focus on the independence struggle of Muslim societies in the period and the power and importance of justice against the oppressed societies in the era. The images of the ideal woman and the marginalized woman in Sergeant's universe of poetry were examined, and the poems about the child and the mother were analyzed with a text-centered approach. The effect of the space on the individual and society is explained by giving comprehensive determinations and analyzes about the way the love theme is handled. Necat Sergeant's life and works were included in the study, and the necessary parts were discussed and the subjects were classified in a systematic way with the changes made.