Economic value added as a financial performance measure and determinant of stock return
Bir performans ölçüm aracı ve hisse senedi getirisi belirleyici olarak ekonomik katma değer
  1. Tez No: 81168
  2. Yazar: HANDAN UĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET BİR FİNANSAL PERFORMANS ÖLÇÜM ARACI VE HİSSE SENEDİ GETİRİŞİ BELİRLEYENİ OLARAK EKONOMİK KATMA DEĞER Bu çalışma Ekonomik Katma Değeri (EVA) bir finansal ölçüm aracı ve hisse senedi getirişi belirleyeni olarak incelemektedir. Çalışmanın amacı EVA ile hisse senedi getirişi arasındaki ilişkiyi incelemek ve EVA'nın hisse senedi getirişini belirlemede diğer finansal ölçüm araçlarından daha etken olup olmadığını belirlemektir. EVA teorisini daha iyi anlamak amacıyla literatür araştırması yapılmıştır ve EVA genel olarak kabul gören diğer finansal ölçüm araçları ile karşılaştınlmıştır. Çalışmada incelenen diğer performans ölçüm araçları Kaynak Karıdığı (ROA), Sermaye Karlılığı (ROE), Hisse Basma Kar (EPS), Fiyat/Kazanç Oranı (E/P) ve Temettü (Pay) Dağıtım Oranı (DPR)'dır. EVA dahil olmak üzere 6 performance ölçüm aracının hisse senedi getirilerindeki değişimleri açıklayıcı seviyelerini belirlemek amacıyla, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasmda (EVLKB) işlem gören 40 firma 1993-1996 yıllan arasında incelenmiştir. İstatiki modelde, genel olarak kabul edilen performans ölçüm araçları ve EVA bağımsız değişkenleri, Yıllık düzeltilmiş getiri (AAR) ise bağımlı değişkeni oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan veriler, IMKB'ndan ve IMKB'nda işlem gören firmaların yıl sonu finansal tablolarından, EVA verileri ise LBA Yönetim ve Danışmanlık firması tarafindan yıllık olarak yayınlanan EVASTOCK Performans Listelerinden elde edilmiştir. Yıllık düzeltilmiş getiri, IMKB tarafindan yayınlanan Aylık Getiri verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Test sonuçlan, EVA ile yıllık düzeltilmiş getiri arasında bir ilişki bulunmadığını göstermektedir. Aynca, diğer performans ölçüm araçlan IMKB'nda işlem gören firmalann hisse senetlerinin yıllık getirilerindeki değişimleri yanlızca marjinal seviyede açıklamaktadır. Kısaca, IMKB'deki firmalann yıllık getirilerindeki değişimler, EVA veya belirlenen diğer performans ölçüm araçlan ile açıklanamamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECONOMIC VALUE ADDED AS A FINANCIAL PERFORMANCE MEASURE AND DETERMINANT OF STOCK RETURN This study examines Economic Value Added as a performance measure and determinant of stock performance. The purpose of the study is to examine whether there is a relation between EVA and stock performance and to find out whether EVA is better performance measure that comes closer than any other measures to capture variation in stock returns. Literature survey have been accomplished for better understanding of EVA theory. Aspects of EVA have been compared to generally accepted measures of performance: Return on Assets (ROA), Return on Equity (ROE), Earnings Per Share (EPS), Price/Earnings (P/E) Ratio and Dividends Payout Ratio (DPR). Among 40 ISE companies having complete data for the period of 1993-1996, statistical tests have been conducted to analyze the explanatory levels of 6 performance measures of the variation in the annual adjusted returns. Commonly accepted performance measures ROA, ROE, EPS, P/E, DPR and EVA have been used as independent variables of the model and Annual Adjusted Return as dependent variable. EVA data have been obtained from EVASTOCK Turkish Ranking Lists of ISE Companies, published by LBA Consulting Services and others from ISE and annual reports of ISE companies. Annual Adjusted Return have been calculated by using monthly returns data, published by ISE. Our test results indicate no relation between EVA and Annual Adjusted Return. We find only marginal evidence of predictability for other performance measures among ISE companies for the given period: among all variables, only ROE and returns are correlated but this correlation is far from perfect. Simply, variation in stock returns of ISE companies could not be explained by general accepted performance measures and EVA is not better than others to explain variation in returns.