Ameliyathane ve yoğun bakım ünitesi çalışanlarında işe bağlılık ve çalışma ortamı güvenliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between commitment to work and working environment safety in operating room and intensive care unit employees
  1. Tez No: 811685
  2. Yazar: ELİF DİLAN YALÇINKAYA ADITEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'daki bir kamu hastanesinin ameliyathane ve yoğun bakım ünitesindeki sağlık çalışanlarının işe bağlılıkları ile işyeri güvenliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Örneklem, 930 sağlık çalışanından oluşan bir evrenden araştırmaya katılmaya gönüllü olan 304 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada“Sağlık Çalışanı Bilgi Formu”,“İşe Bağlılık Ölçeği”ve“Leiden Ameliyathane ve Yoğun Bakım Güvenlik Ölçeği”kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre,“İşe Bağlılık Ölçeği ”nde en yüksek puan ortalamasına sahip ifadeler“Yaptığım işten gurur duyuyorum”ve“Kendimi işime kaptırıyorum”olurken, en düşük puan ortalamasına sahip ifadeler ise“Sabah uyandığımda işe gitme isteği duyuyorum”ve“Yoğun çalışırken kendimi mutlu hissediyorum”oldu. Ayrıca,“Ameliyathane ve Yoğun Bakım Güvenlik Ölçeği ”nde en yüksek puan ortalamasına sahip ifadeler“Ekip beklenmedik olaylarla başa çıkma becerisine sahiptir”ve“Ameliyat/vardiya sırasında yeterli bilgi aktarımı vardır”iken, en düşük puan ortalamasına sahip ifadeler“Malzeme ve ekipman kalitesizdir”ve“Ekranların kontrolü anlaşılmaz ve/veya eksiktir”olmuştur. Çalışma, Ameliyathane ve Yoğun Bakım Güvenlik Ölçeği ile“canlılık”,“adanmışlık”ve“özümseme”gibi işe bağlılık faktörleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, işyeri güvenliği düzeyi ile sağlık personelinin işe bağlılık düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır. Bu çalışma, İstanbul'daki bir kamu hastanesinin ameliyathane ve yoğun bakım ünitesinde çalışan sağlık personelinin işe bağlılığı ile çalışma ortamı güvenliği arasındaki ilişkiye dair değerli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, çalışanlarının çalışma ortamı güvenliğini ve bağlılığını artırmak için içgörüleri kullanabilecek sağlık kuruluşları için çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between work engagement and workplace safety among healthcare professionals in the operating room and intensive care unit of a public hospital in Istanbul. Out of a population of 930 healthcare professionals, the sample consisted of 304 participants who volunteered to take part in the research. The study collected data using the“Healthcare Worker Information Form,”the“Work Engagement Scale,”and the“Leiden Operating Room and Intensive Care Safety Scale.”According to the findings of the study, the statements with the highest mean scores on the“Work Engagement Scale”were“I am proud of my work”and“I am immersed in my work,”whereas the statements with the lowest mean scores were“When I wake up in the morning, I feel the desire to go to work”and“I feel happy while working intensively.”Moreover, the statements with the highest mean scores on the“Operating Room and Intensive Care Safety Scale”were“The team has the ability to cope with unexpected events”and“There is adequate information transfer during the operation/shift,”while the statements with the lowest mean scores were“Materials and equipment are of poor quality”and“The control of the screens is incomprehensible and/or incomplete.”The study discovered a statistically significant correlation between the Operating Room and Intensive Care Safety Scale and work engagement factors, such as“vigor,”“dedication,”and“assimilation.”The study concluded that there is a statistically significant relationship between the level of workplace safety and the level of work engagement among health personnel. This study provides valuable insights into the relationship between work engagement and work environment safety among healthcare personnel in the operating room and intensive care unit of an Istanbul public hospital. This study's findings have implications for healthcare organizations, which can use the insights to enhance their employees' work environment safety and engagement.